لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۶

آلبوم ابی رود بیتل ها چهل ساله شد


هزاران تن از هواداران گروه بیتل ها به معروف ترین محل خط کشی شده گذر عابر پیاده در بریتانیا هجوم آوردند تا درجایی که ۴۰ سال پیش اعضای این گروه ضمن عبور از این خط کشی درتصویری برای روی جلد صفحه «ابی رود» (Abbey Road) ظاهرشدند حاضر باشند. تصویری که یکی از مهم ترین تصاویر تاریخ موسیقی راک اند رول (Rock and Roll) به شمار می رود.

این واقعه در ساعت یازده و سی و پنج دقیقه صبح روز ۸ ماه اوت سال ۱۹۶۹ در مقابل استودیوی صدا برداری ابی رود اتفاق افتاد. اعضای گروه بیتل ها از یک طرف خیابان به آهستگی به سوی دیگر خرامیدند تا عکس آن ها برروی جلد آخرین آلبومی که به عنوان یک گروه با یکدیگر ساخته اند قرارگیرد.

در آن زمان یائین مک میلان، عکاس اسکاتلندی روی یک نردبان در وسط خیابان قرار گرفت. با وجود عبور و مرور اتومبیل ها و شلوغی خیابان، او فقط ۱۰ دقیقه وقت داشت تا ۶ عکس مورد قبول از جان لنون، رینگو استار، پل مک کارتنی و جورج هاریسون را در حالی که به آرامی از روی این خط راه راه خیابانی می گذرند بگیرد.

در این تصویر، پل مک کارتنی، بدون کفش و جوراب در حالی که سیگاری در دست راستش قرار داشت (پل چپ دست است) به حالتی متفاوت از دیگر اعضای گروه از خط کشی رد شده است.

یکی از هواداران بیتل ها که از کالیفرنیا به مناسبت این سالگرد به انگلستان آمده می گوید: «این یکی از تنها اماکن مربوط به بیتل هاست که هنوز عوض نشده و به همان صورت چهل سال پیش باقی است و ما می توانیم حداقل در این جا حس کنیم که آن زمان ها واقعا چطوری بوده است.»

کریستوفر، یک جهانگرد فرانسوی است که با وجود سرعت بیشتر رانندگان و شلوغی این خیابان از روی خط عابر پیاده با پای بدون کفش و جوراب عبور کرد و از همسفرش تیرینی خواست که عکسی از او و چهار پسر این دو در حال گذر از خیابان بردارد: «مشکل ترین کار این است که شما بخواهید عکسی بگیرید که درست از همان زاویه ای گرفته شود که عکس بیتل ها گرفته شده. به خصوص که سرعت ماشین ها موقعیت خطرناکی را ایجاد می کند.» تیرینی می گوید: «ما متاسفانه نردبانی هم نداریم که این کار را کمی آسان تر کند. مد لباس های امروز هم با آن زمان خیلی فرق دارد.»

جان لنون که بعدها در دسامبر سال ۱۹۸۰ به قتل رسید، از سر تا پا سفید پوشیده بود. رینگو درست پشت سر جان قدم بر می داشت و لباس او هم از سر تا پا سیاه بود. آخرین نفر جورج بود که با بلوجین پاچه گشاد و یک پیراهن راحت برای عکس برداری حاضر شده بود.

لوسیل ۱۵ ساله می گوید: «باورم نمیشه که ما از همون جایی که بیتل ها رد شده اند گذشتیم. هیچکس باور نخواهد کرد.»

پل، برادر بزرگتر لوسیل می گوید: «ما از چند روز پیش از تاریخ سالگرد به اینجا آمدیم. می خواستیم کمی زودتر آمده باشیم و خودمان را آماده کنیم. روز شنبه در این محل قیامت خواهد شد.» پل می گوید: «این خط عابر پیاده با دو تیر چراغ مخصوص در دو طرف آن و چراغی به رنگ نارنجی که دائما خاموش و روشن می شود به این معناست که اتومبیل ها باید برای عابرین بایستند و بگذارند آن ها رد بشوند. فرقی نمی کند که این عابرین از طرفداران بیتل ها باشند یا نه. اما بسیاری از این رانندگان از حضور افرادی که در طول سال می خواهند از این خط کشی عبورکنند و عکس بگیرند دلخورند. هر بار که جهانگردی مدتی طولانی برای گرفتن عکس ترافیک را معطل می کند، باران فحش و ناسزاست که از سوی رانندگان انگلیسی به سوی این افراد سرازیر می شود. این خیابان در حال حاضر یکی از شلوغ ترین خیابان های منطقه به شمار می رود.»

درنزدیکی این خط عابرپیاده معروف، استودیوی «ابی رود» قرار گرفته است که در اوایل دهه ۱۹۳۰ برای ضبط صفحه ساخته شده است و البته جهانگردان پس از رد شدن از خط عابر پیاده و گرفتن عکس برای دیدار به این استودیو هم سری می زنند.

تقریبا تمام صفحه های بیتل ها در استودیوی ابی رود ضبط شده است. هنرمندان دیگری که صفحه های خود را در این استودیو ضبط کرده اند از فرد آستر آغاز می شود و به گروه یوتو U2 و گروه های تازه تر دیگر ختم می شود.

بالای استودیوی ابی رود، یک دوربین «وب کم» قرار گرفته که مستقیما روی منظره خط عابرپیاده معروف آلبوم ابی رود زوم شده است و مردم در هر نقطه از جهان می توانند به طور مجازی و روی کامپیوتر آن را تماشا کنند.

XS
SM
MD
LG