لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

دبیرکل جدید ناتو: به سربازان بیشتری در افغانستان نیاز است


دبیر کل جدید ناتو می گوید برای شکست دادن شورش طالبان به سربازان بیشتری در افغانستان نیاز است.

آندرس فوک راسموسن، روز جمعه به رادیو بی بی سی گفت ناتو در جنوب افغانستان بدلیل افزایش اخیر نیروها علیه شورشیان پیشرفت کرده است.

راسموسن نخست وزیر سابق دانمارک مسئولیت جدید خود را در رأس پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در اول ماه اوت آغاز کرد و زمانی کوتاه پس از آن گفت انتقال مسئولیت های امنیتی به افغان ها هدفی عمده خواهد بود. وی اظهار داشت تحویل تدریجی مسئولیت های امنیتی به ارتش و پلیس افغانستان، شاخص اصلی برای موفقیت ناتو خواهد بود.

ایالات متحده قبلاً گفته است فرماندهان آن احتمالا خواهان سربازان بیشتری خواهند شد، و پارلمان گرجستان طرح هایی را برای اعزام سربازان بیشتر به افغانستان تصویب کرده است. اما روز پنجشنبه، وزیر امور خارجه کانادا تأیید کرد کشور او نیروهایش را تا سال ۲۰۱۱ خارج خواهد کرد.

چند هفته گذشته بویژه برای سربازان غربی دوره ای مرگبار بوده است. مقامات شورشیان طالبان را مسئول می دانند. آنها بعنوان بخشی از کوشش برای بازداشتن رأی دهندگان از شرکت در انتخابات ۲۰ اوت، بر حملات خود در این کشور شدت بخشیده اند.

روز پنجشنبه هفت سرباز آمریکایی و بریتانیایی کشته شدند و مجموع تلفات در هفته اول اوت به ۱۸ تن رسید.

راسموسن گفت جامعه بین المللی اجازه نمی دهد افغانستان بار دیگر به پناهگاهی برای تروریست ها تبدیل شود. و یاد آور شد بنفع کانادا است که یک افغانستان آرام و باثبات را تضمین کند.

تاکنون، ۱۲۷ سرباز کانادایی در افغانستان کشته شده اند.
در این میان، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز جمعه یک گردهمایی انتخاباتی که هزاران نفر از طرفدارانش در آن شرکت داشتند ترتیب داد. کرزی از دیگر کاندیداها جلوتر است، اما با دو رقیب نیرومند، عبداله عبداله و اشرف غنی، روبرو است.

XS
SM
MD
LG