لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۷

درگذشت ناگهانی جان هیوز کارگردان فیلم تنها در خانه


بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، جان هیوز، یکی از مطرح ترین کارگردان های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به علت حمله قلبی در حین پیاده روی در یکی از خیابان های «منهتن» در نیویورک درگذشت.

هیوز که هنگام مرگ ۵۹ سال داشت، خالق برخی از سرگرم کننده ترین و پر فروش ترین فیلم های هالیوود ازجمله «کلوپ صبحانه» ماجراهای ۵ دانش آموز دبیرستانی تحت تنبیه قرارگرفته ای که به اجبار روزهای شنبه را در مدرسه و با هم می گذرانند، «تنها درخانه» ماجراهای خنده آور پسر بچه ای که پدر و مادرش او را در خانه جا می گذارند و به مسافرت می روند و«روز تعطیل فریس بولر» با شرکت متیو برودریک درباره نوجوانی که برای نهمین روز از ترم جدید تصمیم می گیرد که از مدرسه فرار کند تا با دوستانش در اطراف شهر شیکاگو به گردش و خوشگذرانی بپردازد بود.

جان هیوز کار خود را در دهه ۷۰ میلادی با نوشتن فیلمنامه برای فیلم های کمدی در هالیوود آغاز کرد و سپس به کار تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم روی آورد. از نخستین آثار هیوز در سینما باید از فیلم های موفق «شانزدهمین شمع» و «زیبا در صورتی» نام برد. منتقدان سينمایی هيوز را يكی از معدود هنرمندان سينما می‌دانند كه در دهه هشتاد توانست با كارگردانی چند فيلم، تاثير بسيار زيادی بر روی نوجوانان و شيوه زندگی آنها در ایالات متحده آمریکا بگذارد.

اين فيلمساز به خاطر فيلم بسيار موفق ديگری هم به شهرت و ثروت زیادی دست پیدا کرد. او تهيه‌ كننده و نويسنده فيلمنامه فيلم پرفروش كمدی-خانوادگی «تنها در خانه» است. اين محصول سينمای كودك و نوجوان كه بعدها صاحب دو دنباله ‌هم شد، «مك‌كالی كالكين» كم سن و سال را تبديل به يكی از معروف‌ترين و پر درآمدترين بازيگران اوايل دهه نود ميلادی كرد.

جان هیوز با سبک جدیدی از فیلمسازی کمدی در «کلوپ صبحانه» و «روز تعطیل فریس بولر» توانست تعریف تازه ای از دوران دبیرستان به دست دهد و ژانر تازه ای از فیلمسازی را در این زمینه برای تماشاگران، چه آن هایی که هنوز به مدرسه می رفتند و چه کسانی که خاطرات آن دوران را به یاد می آوردندآغاز کند.

با وجود آن كه فيلم‌های هيوز هميشه مورد استقبال تماشاگران و خانواده‌ها قرار می گرفت، ولی خود او هيچ وقت موفق به دريافت هيچ يک از جوايز معروف سينما(مثل اسكار) نشد.

اين هنرمند از سال ۱۹۹۱ حرفه كارگردانی را رها كرد و فقط به كار تهيه‌ كنندگی و فيلمنامه‌ نويسی پرداخت. اما چند سال پس از آن و به تدريج، خود را بازنشسته كرد و خانه نشين شد.

«راجر ایبرت» منتقد كهنه ‌كار سينما يک بار در يكی از نقدهای خود، جان هیوز را «فيلسوف دنيای نوجوانان» خطاب كرد. بسياری از اهل هنر هم عقيده دارند که او تاثير زيادی بر روی فيلمسازان نسل بعدی خود همچون «وس آندرسن»، «كوين اسميت» و «جاد آپاتو» گذاشته است.

بنا برگزارش خبرگزاری رویتر، دست اندرکاران صنعت سينمای هاليوود از مرگ ناگهانی هيوز در یک حالت شوک و ناباوری هستند. مرگ نا بهنگام این کارگردان، به ويژه هنرمندان فعال رشته كمدی را به شدت ناراحت كرده است.

جان آپاتو (كه فيلم «مردم بانمك» او هفته گذشته صدرنشين جدول هفتگی گيشه نمايش سينماهای آمريكای شمالی شد) می‌گويد: «او استاد همه ما بود و خيلی خوب می‌دانست چطور بايد تماشاچی را خنداند. دنيای سينما هنرمند بزرگی را از دست داد، هرچند كه ما خيلی وقت پيش از اين يعنی زمانی كه بازنشستگی زودهنگام خود را اعلام كرد ،او را از دست داده بوديم.»

XS
SM
MD
LG