لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

پاکستان می گوید یقین دارد بیت الله محسود کشته شده است


مقامات پاکستانی می گویند تقریباً یقین دارند بیت الله محسود، فرمانده طالبان پاکستانی و همدست القاعده، در حمله موشکی آامریکا در وزیرستان جنوبی کشته شد.

اگر این گزارش درست باشد، مرگ محسود پیروزی بزرگی در جنگ پاکستان برای شکست دادن شورش رو به گسترش طالبان خواهد بود.

پیشتر در روز جمعه، شاه مسعود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در اسلام آباد به نقل از منابع اطلاعاتی به خبرنگاران گفت محسود در حمله روز چهارشنبه هواپیمای بی سرنشین آمریکا همراه با یکی از همسرانش کشته شد. با این حال، مقامات برای اطمنیان کامل به قرارگاه محسود در وزیرستان جنوبی سفر خواهند کرد.

در واشنگتن رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت او نمی تواند مرگ محسود را تأیید کند، اما هر لحظه اطمینان ناظران معتبر دراین باره قوی تر می شود. گیبس محسود را یک «اوباش قاتل» نامید و گفت اگر گزارش ها درست باشد، مردم پاکستان اینک در امنیت بیشتری بسر می برند.

سازمان های خبری بنقل از منابع نامشخص طالبان گزارش دادند که مسعود کشته شد و بی درنگ در ناحیه دور افتاده «نارگوسای» دفن شد. این منطقه که در کنترل طالبان قرار دارد، با محلی که موشک پرتاب شده از یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا به آن برخورد کرد، زیاد فاصله ندارد.

مقامات اطلاعاتنی پاکستان می گویند عقیده بر این است که فرماندهان طالبان روز جمعه جلسه ای برای انتخاب جانشین محسود تشکیل دادند.
شبکه محسود مسئول موج بمب گذاری های انتحاری در پاکستان شناخته می شود و ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق پاکستان در دسامبر ۲۰۰۷ از آن جمله است. او هرگونه مداخله ای در این حادثه را تکذیب می کرد.

ایالات متحده همچنین محسود را مسئول حمله به منافع آمریکا می داند و اخیراً یک پاداش ۵ میلیون دلاری برای دستگیری او اعلام کرد.

ارتش پاکستان در هفته های اخیر به یک سلسله حملات هوائی و زمینی علیه شبکه تروریستی محسود در منطقه وزیرستان جنوبی دست زد. این منطقه پناهگاه شناخته شده ای برای ستیزه گران طالبان و القاعده است که گفته می شود از آن برای حملات مرزی علیه نیروهای بین المللی در افغانستان استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG