لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

کلینتون: آمریکا به حمایت از دولت سومالی ادامه خواهد داد


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا قول داده است ایالات متحده به حمایت از دولت سومالی، در حالی که علیه گروه های ستیزه گر اسلامی می جنگد، ادامه دهد.

کلینتون روز پنجشنبه در نایروبی پایتخت کنیا، با شیخ شریف شیخ احمد ریس جمهوری سومالی ملاقات کرد. آنها سپس در کنفرانس خبری مشترکی حضور یافتند. کلینتون گفت ایالات متحده می خواهد حمایت از دولت پزریدنت شریف را توسعه دهد.

آمریکا در ماه ژوئن سال جاری اعلام کرد برای کمک به دولت سومالی اسلحه به آن کشور فرستاده است. هفته پیش، جانی کارسون، دیپلمات ارشد آمریکا در آفریقا گفت آمریکا آماده است کمک های بیشتری پیشنهاد کند. اما کلینتون مشخص نساخت کمک های بیشتر به چه صورتی خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین به اریتره هشدار داد که اگر به حمایت از گروه های شورشی سومالی پایان ندهد، با مجازات هایی روبرو خواهد شد. آمریکا ارتیره را به مسلح ساختن الشباب و دیگر گروه های افراطی متهم می کند و تهدید کرده است که در صدد وضع تحریم های بین المللی علیه دولت اریتره بر خواهد آمد.

گروه های شورشی اسلامگرا، به رهبری جنبش الشباب، کنترل بیشترین نواحی جنوب سومالی و بخش هایی از موگادیشو، پایتخت را در دست دارند.

کلینتون پیشتر در یک جلسه عمومی در نایروبی حمایت خود را از ماموریت صلحبانی اتحادیه آفریقا در سومالی، که از قرارگاه های اصلی دولت، مانند فرودگاه بین المللی موگادیشو و کاخ ریاست جمهوری، حفاظت می کند، ابراز داشت. او همچنین گفت ایالات متحده می خواهد کنیا نقش رهبری کننده ای در قرن بیست و یکم داشته باشد، اما تاکید کرد عملی ساختن آن، مقوله ای است که به خود کنیا بستگی دارد.

کلینتون تاج گلی نیز بر بنای یادبود قربانیان بمب گذاری در سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا، در سال ۱۹۹۸، که به القاعده ارتباط داده شده است، نثار کرد.

کنیا نخستین مرحله سفر ۱۱ روزه هیلاری کلینتون به ۷ کشور آفریقایی است. او از آفریقای جنوبی، آنگولا، جمهوری دموکراتیک کنگو، نیجریه، لیبریه و کیپ ورده نیز دیدن خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG