لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

مراسم تحليف محمود احمدی نژاد-- واکنش های داخلی و بين المللی


صبح روز چهارشنبه مراسم تحليف محمود احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. در اين مراسم، محمود احمدی نژاد انتخابات اخير را حماسه ای بی نظير توصيف کرد و تلويحاً گفت بيست و پنج ميليون نفر، به او رای داده اند. آقای احمدی نژاد در بخشی از سخنان خود به اظهارات مقامات شماری از کشورها که اعلام کردند پيام تبريکی برای محمود احمدی نژاد نخواهند فرستاد واکنش نشان داد و گفت کسی منتظر پيام تبريک دولت های غربی نيست. به گزارش خبرگزاری ايلنا، شماری از سفارتخانه های خارجی به جای سفير، نمايندگانی با رتبه های پایين تر برای شرکت در مراسم تحليف اعزام کرده بودند .

منابع خبری بين المللی می گويند روز گذشته، در حاليکه ايستگاه متروی بهارستان تعطيل شده بود و بيرون از ساختمان مجلس، حضور نيروهای انتظامی و بسيجی در ميدان بهارستان و خيابان های اطراف به شدت مشهود بود، مردم پايتخت در اطراف ساختمان مجلس دست به اعتراض زدند و شعارهايی سر دادند. گزارش شده است که نيروهای بسيجی برای متفرق کردن مردم آنها را با با باتون مورد ضرب و شتم قرار دادند و به سمت آنان گلوله های گاز اشک آور پرتاب کردند. اعتراض مردم محدود به ميدان بهارستان نبود. اعتراضات در چند نقطه تهران از جمله در متروی شهر تهران جريان داشت. صدای الله اکبر به نشانه اعتراض در شب گذشته نيز مانند شبهای قبل در نقاط مختلف پايتخت به گوش می رسيد.

علی کردان، وزير برکنار شده دولت نهم محمود احمدی نژاد، حسن فيروزآبادی، رييس ستاد کل نيروهای مسلح، اسماعيل احمدی مقدم، فرمانده نيروی انتظامی، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله شرکت کنندگان در مراسم تحليف آقای احمدی نژاد بودند.

در همين حال اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان رهبری، ميرحسين موسوی، نخست وزير دوران رهبری آيت الله خمينی، سيد محمد خاتمی، رييس جمهوری پيشين ايران، مهدی کروبی، رييس مجلس دوران اصلاحات و سيد حسن خمينی، نوه آيت الله خمينی، از جمله غايبان اين مراسم بودند.

وزير امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه، مخالفان اصلاح طلب محمود احمدی نژاد ریيس جمهوری اسلامی را مورد تحسين قرار داد اما افزود تغييری در سياست آمريکا در قبال ايران صورت نگرفته است. هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه تنها ساعاتی پس از مراسم تحليف محمود احمدی نژاد، گفت: ما ادامه مقاومت و تلاش های اصلاح طلبان را برای ايجاد تغييراتی که مردم ايران سزاوار آن هستند، تحسين می کنيم و برای آن ارزش قائليم. خانم کلينتون اين سخنان را در نايروبی، پايتخت کنيا، و در آغاز رشته سفرهای آفريقايی که قرار است طی آن وزير امور خارجه آمريکا از ٧ کشور ديدن کند، بيان کرد. خانم کلينتون با اين حال تاکيد کرد انتخابات جنجالی ايران و رياست جمهوری آقای احمدی نژاد بر سياست آمريکا برای تلاش به منظور برقراری ارتباط با ايران تاثير نخواهد گذاشت. خانم کلينتون گفت: سياست ما تغييری نکرده است. ما اين حقيقت را می پذيريم که شخصی که امروز سوگند ياد کرد ریيس جمهوری ايران محسوب خواهد شد. ما هنوز بر اين سياست خود تاکيد داريم که گزينه گفتگو در مقابل ايرانيان قرار دارد.

رابرت گيبز، سخنگوی کاخ سفيد، اظهارات روز سه شنبه خود درباره ی انتخابات رياست جمهوری ايران را تصحيح کرد. آقای گيبس روز گذشته در کنفرانس خبری کاخ سفيد در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت موضوع مشروعيت رياست جمهوری محمود احمدی نژاد، به مردم ايران مربوط است و به دولت ايالات متحده آمريکا مربوط نيست. سخنگوی کاخ سفيد گفت او نمی تواند در مورد اينکه محمود احمدی نژاد از سوی مردم ايران انتخاب شده يا نه قضاوتی کند. پيش از اين، رابرت گيبز در روز سه شنبه، محمود احمدی نژاد را رييس جمهوری منتخب ايران معرفی کرده بود. سخنگوی کاخ سفيد روز گذشته همچنين در پاسخ به پرسش خبرنگاران که از او درباره به رسميت شناختن محمود احمدی نژاد و مراسم تحليف پرسيده بودند گفت مراسم تحليف محمود احمدی نژاد، صورت گرفته و اين يک واقعيت است. وی افزود اينکه انتخابات رياست جمهوری ايران منصفانه برگزار شده يا نه، به مردم ايران مربوط است و آنها بايد تصميم بگيرند. به گفته سخنگوی کاخ سفيد، مردم ايران هنوز پرسشهای خيلی زيادی درباره انتخابات اخير دارند.

ميرحسين موسوی، از نامزدهای معترض به نتيجه انتخابات رياست جمهوری ايران در سخنانی که به تازگی منتشر شده است از بازداشت اصلاح طلبان انتقاد کرد و گفت اين بازداشت ها تاثيری بر ادامه جنبش اعتراضی در ايران ندارد. به گفته آقای موسوی انتخابات اخير رياست جمهوری يک حس ملی قوی در کشور ايجاد کرده است. وی درباره رنگ سبز معترضان گفت رنگ سبز، که اين همه مورد حمله، عناد و کينه قرار گرفته به صورت نمادين نشان می دهد که افراد سر يک مساله اساسی و مهم در حداقل ها با هم ارتباط پيدا کرده اند. به گفته آقای موسوی طرفداران موج سبز به يکديگر می گويند ما هم مشکل شما و دغدغه ايران پيشرفته را داريم. وی در مورد دادگاه شماری از اصلاح طلبان و دولتمردان پيشين جمهوری اسلامی گفت محاکمه دسته جمعی و نشان دادن تصاوير دادگاه چند معاون ریيس جمهوری و وزير و افرادی که زمانی تصاوير آنان جلوی دوربينها با سربلندی نشان داده می شد و نماد ايستادگی در مقابل قدرتها بودند، افتخار نيست، و بازداشت ها تاثيری بر استمرار جنبش اعتراضی در ايران ندارد. ميرحسين موسوی همچنين به اتهاماتی چون انقلاب مخملی و يا ارتباط با بيگانگان که از سوی رسانه های حامی دولت محمود احمدی نژاد به حرکات اعتراضی مردم نسبت داده ميشود، اشاره کرد و آنها را اتهاماتی بي پايه خواند. به گفته آقای موسوی اين اتهامات در حالی بيان ميشود که ما دایم تاکيد ميکنيم مسایل ما مسأیل ملی و داخلی است و ربطی به بيگانگان ندارد.

مهدی کروبی، دبيرکل حزب اعتماد ملی، در سخنانی که در پايگاه اين حزب منتشر شده است، از ايجاد فضای پليسی در کشور انتقاد کرد. وی گفت كسانی كه می گويند از پشتيابانی مردم برخوردارند چرا اين قدر نيرو به خيابان می آورند. به گفته مهدی کروبی، با تهديد، ارعاب، دستگيری، برنامه های تلويزيونی، و دادگاه ها، مشكلی حل نمی شود. وی در بخش ديگری از سخنانش پيشنهاد داد از فرصت های متفاوت چون ماه رمضان ،اعياد مذهبی و يا سالگرد دولت برای برگزاری همايش و جلسات استفاده شود. پيش از اين نيز ميرحسين موسوی گفته بود روزهای ماه شعبان، فرصتی برای بروز خلاقيت های مردم معترض و به گفته او، نهضت سبز است تا مطالبات خود را بيان کنند.

آيت الله يوسف صانعی از مراجع تقليد شيعه روز چهارشنبه به شدت دادگاه معترضان به نتيجه انتخابات اخير را مورد انتقاد قرار داد. آيت الله صانعی در بيانيه ای نوشته است بی ارزش بودن اعترافاتی که در دادگاه مطرح شد بر همگان روشن است. اين مرجع تقليد تاکيد دارد: اقرار در زندان و حبس اعتبار نداشته و ندارد، ونه تنها بی ارزش است، بلکه افترا و تهمت، معصيت کبيره و بر خلاف همه قوانين، حقوق و کرامت انسان هاست و همه کسانی که به نحوی در نشر اين گونه اعتراف ها دخيل بوده اند، در گناه آن ها شريک و سهيم هستند. آيت الله صانعی نوشته است برگزاری چنين دادگاهی در نظامی قضايی جهان کم سابقه است.روز شنبه دادگاه حدود ١٠٠ نفر از افرادى كه به ايجاد نا آرامى پس از انتخابات و تلاش برای کودتای مخملی متهم شده بودند برگزار شد که در ميان متهمان چهره های سرشناس اصلاح طلب و سياسی متعددی ديده می شدند. قرار بود دومين دادگاه متهمان روز پنجشنبه برگزار شود. اما مقام های جمهوری اسلامی اعلام کردند اين دادگاه تا روز شنبه به تعويق افتاده است.

روزنامه اعتماد ملی به نقل از همسر محمد علی ابطحی گزارش داد که آقای ابطحی، حامی مهدی کروبی و معاون سابق سيد رييس جمهوری پيشين ايران، در بند انفرادی به سر می برد. به گفته خانم موسوی نژاد، محمد علی ابطحی در آخرين تماس تلفنی اش گفته است فعلا منتظر آزادی او نباشند و همچنان از او بازجويی می شود. همسر آقای ابطحی، می گويد که او به دستور پزشک، روزی نيم ساعت با چشم بند پياده روی می کند. محمد علی ابطحی، از روحانيون عضو مجمع روحانيون مبارز، پس از انتخابات رياست جمهوری همراه با ده ها نفر از چهره های مطرح اصلاح طلبان بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG