لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۲

بهبود حساسیت انسولین و کاهش وزن درزنان از طریق یک رژیم غذایی کم چربی


مطالعات نشان داده است که یک رژیم غذایی حاوی چربی کم و عموما برپایه خوردن سبزیجات در کمک به زنان برای کاهش وزن و بهبود حساسیت انسولین در بدن خیلی موثر تر از یک رژیم همه چیز خواری است.

بنا بر گزارشی برگرفته از وبلاگ پزشکی ساینس بلاگ دات کام، در مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته،۵۹ زن مبتلا به اضافه وزن و یائسه مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند.

این زنان به دو گروه تقسیم شدند که نیمی از آن ها رژیم گیاه خواری را دنبال کردند و نیمی دیگر یک رژیم غذایی کنترل شده از همه چیز خواری را در پیش گرفتند.

پس از مدتی معلوم شد زنان که از رژیم گیاه خواری پیروی کردند در حالی که از مصرف نامحدود میوه ها و سبزیجات کلیدی، غلات و سایر مواد غذایی به طور سالم و صحیح لذت می بردند توانستند وزن خود را بدون هیچ گونه احساس گرسنگی ناراحت کننده کاهش دهند.

از این رو با آغاز مشاهده ی تاثیرات مثبت در این روش که تمرکز آن بر روی مصرف میوه ها و سبزیجات است به تدریج تمایل این گروه به دنبال کردن این نوع رژیم غذایی بر پایه گیاه خواری افزایش پیدا کرد.

مطالعات اختصاصی نشان می دهد که چاقی و اضافه وزن از افرادی که رژیم گیاه خواری دارند بسیار دور است، در حالی که در مطالعات اخیر بر روی بیش از 55 هزار زن سوئدی نشان داد که ۴۰ درصد از این زنان که رژیم غذایی گوشتی دارند مبتلا به چاقی و یا اضافه وزن هستند، درصورتی که این رقم در میان گیاه خواران کاهش یافته و به ۲۵ تا ۲۹ درصد می رسد.

بنا بر گفته کارشناسان، جمعیت گیاه خواران در سراسر جهان کمتر به بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و سایر امراض تهدید کننده ی زندگی مبتلا می شوند.

هم چنین در پاره ای از این پژوهش های جدید که نتایج آن در نشریه « اورولوژی» چاپ ایالات متحده منتشر شده است مشخص شده که رژیم غذایی حاوی چربی اندک و سبزیجات بیشتر احتمال ابتلا به سرطان پروستات را نیز کاهش می دهد.

XS
SM
MD
LG