لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

قطع موقت تویتر و فیسبوک در روز پنجشنبه مسئله ای شایع است


روز پنجشنبه خدمات ارسال سریع پیام بر تویتر برای ساعاتی قطع و شبکه اینترنتی فیسبوک با برخی اختلالات همراه بود.

مدیران تویتر اعلام کردند که این وبسایت در حال مقابله با حمله اخیر هستند که طی آن هکرها ترافیک صفحه را به روشی بالا برده و مانع ورود کاربران واقعی به صفحه می شوند.

در واقع، وقوع چنین حمله معمول و شایعی و قدرت آن در از کار انداختن وبسایت معروفی مثل تویتر، نشان می دهد که این وبسایت هنوز چقدر جوان و آسیب پذیر است آن هم در شرایطی که از سوی چهره های معروف و ستاره ها، شرکت های بزرگ و کوچک و حتی تظاهرکنندگان و مخالفان ایرانی در مبارزات اخیرشان استفاده می شود.

گراهام کلولی، مشاور فنی کامپیوتری در شرکت سوفوس می گوید:« تویتر قطعاً به ساختاری قوی تر نیاز دارد تا با چنین حملاتی مقابله کند.»

همزمان، کاربران فیسبوک نیز روز پنجشنبه با حمله ای مشابه آنچه که علیه تویتر اعمال شد، مواجه بودند، هرچند مشخص نیست که آیا این دو وبسایت، از سوی هکرهایی مشابه هدف گرفته بودند یا نه. برعکس تویتر، فیسبوک به طور کامل غیرقابل دسترس نشد. مدیران این سایت اعلام کردند اطلاعات هیچ یک از کاربران در خطر نیست.

گرفتاری فنی این دو وبسایت پرطرفدار ارتباطی، تنها چند ساعت طول کشید و تویتر هشدار داد همزمان با انجام تلاش ها برای رفع اشکال، خدمات به کندی ارائه می شود.

شلی پالمر، تحلیلگر تجارت فنی می گوید این نوع حمله واقعیت عصر اطلاعات است. او می افزاید:« مردم دوست دارند دنبال سایت هایی بروند که محبوب و پرطرفدارند و وبسایت شرکت های بزرگ هر روز در معرض حمله است. این یک جنایت است و باید با آن برخورد شود.»

خبرگزارش اسوشیتدپرس به نقل از یک کارشناس دیگر می گوید حمله روز پنجشنبه به تویتر و فیسبوک اولین حمله از این دست نبوده و آخرین هم نیست.

میلیون ها تن از کاربران تویتر، با سابقه سه ساله این وبسایت آشنا نیستند و از قطع شدن مکرر آن خبر ندارند زیرا تنها شش ماه است که از آن استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG