لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

روسیه و گرجستان یکدیگر را «متجاوز» می نامند


روسیه و گرجستان یکدیگر را به عنوان مهاجم در جنگی که سال پیش بین دو کشور درگرفت، متهم کرده اند.

در شب سالگرد آن مناقشه کوتاه، وزارت امور خارجه روسیه روز پنچشنبه در بیانیه بلندی در تکرار بحث قبلی خود گفت نیروهای روسیه در اوت ۲۰۰۸ برای حفاظت از مردم اوستیای جنوبی از حمله «جنایتکارانه» ای که قبلا طرح شده بود، وارد گرجستان شدند. بیانیه حملات توپخانه گرجستان به پایتخت اوستیای جنوبی را به عنوان «تجاوزی وحشیانه» محکوم می کند.

از سوی دیگر، مقامات در گرجستان می گویند آنها از نیروی نظامی فقط پس از آن که سربازان و تانکهای روسیه وارد گرجستان شدند، استفاده کردند. گزارشی که روز پنجشنبه در تفلیس منتشر شد به شواهدی استناد می کند که به روشنی نشان می دهد روسیه جنگ را با حمله به خاک گرجستان، در پی هفته ها تحریک، آغاز کرد.

در این میان سازمان امنیت و همکاری در اروپا هشدار داد که وضع در منطقه قفقاز شمالی، یک سال پس از مناقشه گرجستان و روسیه، همچنان «بی ثبات و شکننده» است. سازمان از هر دو طرف خواسته است از اقدامات و اظهاراتی که می تواند موجب تنش های بیشتر شود خودداری کنند.

روز پنجشنبه، دانیل فراید، فرستاده آمریکا در تفلیس با میخاییل ساکشویلی، رییس جمهوری و دیگر مقامات گرجستان ملاقات کرد.

پیشتر، در روز چهارشنبه، روسیه آمریکا را به تجدید تسلیحاتی گرجستان متهم کرد و هشدار داد که این اقدام روسیه را ناچار خواهد ساخت واکنش نشان دهد.

XS
SM
MD
LG