لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۱

ايران با کاهش ارزش پول و فرار سرمايه روبروست


* ولخرجی و دادن وام های سوبسيدی به خودی ها تورم را تشديد و ذخاير پولی را کاهش داده است

وال استريت ژورنال زير عنوان «تهران در تقلای دفاع ازارزش پول» می نويسد اقتصاددانان ايرانی تنزلی دو رقمی را برای ارزش پول ايران تا پايان سال پيش بينی ميکنند، وانتظار دارند فرار سرمايه ها از سطوح بالای کنونی، به سبب نگرانی های راجع به مسير و جهت اقتصاد، فراتر برود.

وال استريت ژورنال می نويسد دولت از سال ۲۰۰۱ تنزل ارزش پول را، به رغم تحريم های تحت رهبری آمريکا، که تجارت با جمهوری اسلامی و واردات به آن را محدود ميکند، اغلب زير سطح پنج درصد در سال نگه داشته بود. اما از سال ۲۰۰۵ که محمود احمدی نژاد عهده دار مقام رياست جمهوری شد مشکلات اقتصادی بيشتر و شديدتر شده است. طرح های پرخرج او، و دادن وام های سوبسيدی به خودی ها در دولت، تورم را تشديد و ذخاير پولی را کاهش داده است.

وال استريت ژورنال می نويسد همزمان با شروع دومين دوره رياست جمهوری او، شواهد جاری نشان ميدهد بانک مرکزی درتقلای دفاع از ارزش پول به نرخ های رسمی برابری در ايامی است که تعداد بيشتری ازايرانيان انتقال دارائی هايشان را به محل هائی امن تر تدارک می بينند.


* برکناری اژه ای کنترل خامنه ای را بر وزارت اطلاعات کم ميکند

واشنگتن تايمز زيرعنوان «ضربه جنگ قدرت به تشکيلات اطلاعاتی ايران» می نويسد ورای جنگ قدرتی که در خيابان های تهران جريان دارد، برای کنترل بر وزارت اطلاعات ايران نيز، که درسرکوبی نارضائی ها توسط رژيم نقشی مهم و اساسی دارد، مبارزه ای پيچيده و حساس در جريان است.

واشنگتن تايمز با اين يادآوری که محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اواخر ماه گذشته (ميلادی) در واکنش به مخالفت غلامحسين محسنی اژه ای وزير اطلاعات به تصميم او در گزينش پدرزن پسرش به عنوان معاون اول رياست جمهوری وی را برکنار ساخت می نويسد رفتن آقای اژه ای، آخوند تندرو نزديک به آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد، دو وفادار ديگر به خامنه ای، و قريب بيست نفر از مقامات ارشد وزارت اطلاعات، به معنای تضعيف کنترل رهبر بر اين وزارتخانه، و تقويت قدرت پاسداران انقلاب تلقی ميشود که نيروی اصلی نظامی ايران است.

واشنگتن تايمز می نويسد پاسداران در سرکوبی نارضائی های پس از انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری قويا درگير بوده اند، و بنا به گزارشی تائيد نشده اين نيرو اقدام به تشکيل يک سرويس اطلاعاتی موازی بنام اطلاعات تهران کرده است. آقای احمدی نژاد و بسياری از متحدان نزديک او از پاسداران سابق اند.

* اتحاديه اروپا پيام تبريک به احمدی نژاد نمی فرستد

واشنگتن پست زير عنوان «اتحاديه اروپا پيام تبريک برای احمدی نژاد نمی فرستد» اظهارات سخنگوی اتحاديه اروپا را نقل ميکند که گفته است اين اتحاديه برای محمود احمدی نژاد به مناسبت شروع دومين دوره رياست جمهوری اش تبريک نامه ای نفرستاده، و قصد فرستادن چنين نامه ای را ندارد.

واشنگتن پست می نويسد اقدام اتحاديه اروپا معرف ناخشنودی اين گروه بيست و هفت کشوری از احمدی نژاد در سرکوبی و شدت عمل عليه معترضين و گروههای اپوزيسيون است که مدعی اند تجديد انتخاب او با تقلب انجام گرفته است.


XS
SM
MD
LG