لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

ده ها شخصیت ایرانی خواستار محاکمه محمود احمدی نژاد به اتهام جنایت علیه بشریت شدند


در این نامه که ده ها شخصیت ایرانی از جمله داريوش آشوری، يرواند آبراهاميان، فرامرز اصلانی، علی افشاری، حسين باستانی، هيبت الله باقی، رضا براهنی، رضا بورقانی فراهانی، شهرنوش پارسی پور، رامين جهانبگلو، مهدی خانباباتهرانی، حميد دباشی، مرجان ساتراپی، آرش سبحانی، معصومه شفيع، رضا علامه زاده، منصور فرهنگ، هادی قائمی و بسیاری دیگر از چهره های سرشناس آن را امضا کرده اند، نوشته شده است: «رژیم جمهوری اسلامی، به طور برنامه ريزی شده و گسترده حقوق اساسی مردم ایران را نقض کرده است. رفتارهای این رژیم در سرکوب مردم ایران، مصداق جنایت علیه بشریت است. این رژیم در ایران تبعیض جنسی و مذهبی و قومی برقرار کرده است، با اندیشه، شادی و زیبایی مخالفت دارد، دهها روشنفکر معترض را در داخل و خارج از ایران ترور کرده است، بسیاری از مخالفان و دگراندیشان را اعدام کرده است و به طور سازمان یافته مخالفان و منتقدان را بازداشت و در سلول های انفرادی سپاه پاسداران، وزرات اطلاعات، نیروی انتظامی، حفاظت اطلاعات قوه ی قضائیه، سازمان زندانها و بسیج شکنجه می کند.»

نویسندگان نامه سپس خطاب به ناوانتم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید: «جمهوری اسلامی رژیمی است که زنان را به دلیل درخواست برابری حقوقی با مردان بازداشت و مجبور به اعتراف به جرائم ناکرده می کند و نقض نهادینه و گسترده ی حقوق همه اقشار از جمله کارگران، دانشجویان، معلمان، جوانان و هنرمندان و نویسندگان و روزنامه نگاران را به اعمال جاری دولت تبدیل کرده است. این رژیمی است که به باور میلیون ها ایرانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری رأی مردم را ربود، آنها را مورد ضرب و شتم قرار داد، دهها تن را به شهادت رساند، هزاران تن را بازداشت و در سلول های انفرادی تحت فشارهای جسمی و روانی قرار داده است که به مرگ برخی از زندانیان منجر شده است.»

امضا کنندگان نامه کارنامه ی زمامداران سیاسی ایران را «مصداق روشن جنایت علیه بشریت» می‌ دانند. با این حال هر طرحی برای حمله نظامی به ایران، یا تحریم اقتصادی این کشور را رد می کنند، از جهانیان و سازمان‌های بین‌المللی می خواهند از حقوق انسانی مردم ایران دفاع ‌کنند و سرکوب و ارعاب و تبعیض رژیم را محکوم کنند.

نویسندگان نامه سپس با اشاره به تشکیل مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر، شهریور ماه، که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور به گفته آنان «متقلب و سرکوبگر جمهوری اسلامی»، قصد دارد در آن شرکت کند خواسته اند به کسی که اعمالش مصداق بارز نقض حقوق بشر است، اجازه داده نشود پای در صحن سازمانی بگذارد که منتشرکننده‌ی اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر است. آنان همچنین می خواهند که سازمان ملل متحد با استفاده از هر فرصتی رژیم های سرکوبگری چون جمهوری اسلامی ایران را محکوم کند و در مجامع بین‌المللی جمهوری اسلامی را زیر فشار قرار دهد تا زندانیان را آزاد کرده و دیگر حقوق اساسی و مدنی مردم ایران را رعایت کند.

نویسندگان و امضاکنندگان نامه از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل می خواهند پرونده نقض سازماندهی شده و گسترده حقوق مردم ایران را به شورای امنیت این سازمان ارجاع کند تا شورای امنیت پرونده سران نظام جمهوری اسلامی را به عنوان «جنایت علیه بشریت» به دادگاه بین المللی کیفری بفرستد. شخصیت های ایرانی در پایان نامه سرگشاده خود درخواست می کنند محمود احمدی نژاد و دیگر کسانی که در سرکوب مردم نقش مستقیم داشته و دارند، به محض خروج از ایران بازداشت و به دست عدالت سپرده شوند.

XS
SM
MD
LG