لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

دبیرکل جدید ناتو به افغانستان رفته است


آندره فوگ راسموسن، دبیر کل جدید ناتو، و نخست وزیر سابق دانمارک، به افغانستان رفته است.

او می گوید یکی از هدف های اصلی اش به عنوان فرمانده ناتو این خواهد بود که مسئولیت های امنیتی در افغانستان را به تدریج از نیروهای بین المللی به افغان ها واگذار کند.

دیدار راسموسن یک روز پس از یک سلسله حملات راکتی به کابل، در پیشاپییش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ مرداد ماه (۲۰ ماه اوت) انجام می گیرد.

روز چهارشنبه، در برخورد یک بمب کنار جاده ای به یک خودرو غیر نظامی در ایالت ننگرهار، در شرق افغانستان، شش تن از جمله دو سالمند قبیله ای و چهار کارگری که عازم دیداری با مقامات محلی بودند، کشته شدند.

در خشونتی دیگر، روستاییان افغان می گویند در حمله یک هواپیمای خارجی در جنوب افغانستان چهار شهروند افغان از جمله سه کودک، کشته شدند. به گفته آنها، موشک سحرگاه چهارشنبه به خانه ای در نزدیکی شهر قندهار برخورد کرد. کشته شدگان از اعضای یک خانواده بودند. روستاییان با آوردن اجساد کشته شدگان به شهر قندهار و دادن شعارهای ضد آمریکایی به حمله اعتراض کردند.

مقامات نظامی آمریکا می گویند هلیکوپترهایی که در منطقه عمل می کنند بامداد چهارشنبه حمله کردند و چهار ستیزه گر را که با موتور سیکلت در زمینی دور از مراکز پر جمعیت حرکت می کردند کشتند. آنها گفتند ستیزه گران حامل کوزه هایی بودند که منفجر شد. ارتش آمریکا می گوید درباره کشته شدن غیر نظامیان در این حمله تحقیق می کند.

XS
SM
MD
LG