لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

چند خبر در ارتباط با بازداشت ها و جانباختگان


دو روزنامه نگارحامی ميرحسين موسوی بازداشت شدند

در ادامه بازداشت اصلاح طلبان و روزنامه نگاران در ايران ميرحميد حسنزاده، مديرسايت اطلاع رسانی قلم نيوزدر زمان انتخابات بازداشت شد. سايت قلم نيوز ناشر نوشتارهای آقای ميرحسين موسوی نخست وزير پيشين و کانديدای رياست جمهوری بود که از سوی جمهوری اسلامی شکست خورده معرفی شده است. آقای ميرحميد حسن زاده درگذشته مديرعامل خبرگزاری دانشجويان ايران مشهور به ايسنا بود. به گزارش منابع خبری در ايران آقای ميرحميد حسين زاده که در حال حاضر مشاور مديرعامل ايسنا است در دفتر اين خبرگزاری دستگير شده است. از زمان آغاز اعتراض مردم در ايران مسوولان دولتی و قضايی رسانه ها و مطبوعات ايران را برای عدم پخش اخبار و بيانيه های آقايان موسوی و کروبی تحت فشار گذاشته اند و تقريباً اکثر سايت های مربوط به ميرحسين موسوی را تعطيل کرده اند. رضا نوربخش، سردبير نشريه اصلاح طلب فرهيختگان بازداشت شد. آقای نوربخش، پيش از اين دبير تحريريهسايت خبری جمهوريت، منتقد دولت محمود احمدی نژاد و نزديک به ميرحسين موسوی بود.

بازداشتگاه کهريزک

دبيرخانه شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی می گويد مسئولان خاطی مرتبط با بازداشتگاه کهريزک با پيشنهاد اين شورا از سمت خود برکنار می شوند و تحت تعقيب قضايی قرار می گيرند. پس از انتشار اسامی برخی از کشته شدگان در زندان های ايران آيت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی پس از گذشت چهل روز از آغاز اعتراض های مردم به نتيجه انتخابات دستور تعطيلی اين بازداشتگاه را صادر کرد. اما هنوز چند روز از بسته شدن بازداشتگاه کهريزک نگذشته که فرمانده نيروی انتظامی از بازسازی و گشايش مجدد آن تا ماه آينده سخن گفته است. در عين حال يک مقام دادگستری تهران اسنادی را منتشر کرده که ثابت می کند در دو سال اخير دادستانی تهران و نيروی انتظامی مانع بستن اين بازداشتگاه شده اند.


کشته شدن پسر بچه ی دوازده ساله به علت اصابت ضربه باتون

منابع خبری و سياسی ايران از کشته شدن پسر بچه ی دوازده ساله ای به نام عليرضا خبر دادند. به نوشته مطبوعات ايران عليرضای دوازده ساله پنج شنبه گذشته، در بهشت زهرا کشته شد. علت مرگ وی اصابت ضربه باتون به سر عليرضا و خونريزی مغزی عنوان شده است. عليرضا به همراه پدرش برای شرکت در مراسم ياد بود کشته شدگانِ روزهای پس از انتخابات پنجشنبه گذشته به بهشت زهرا رفته بود. نيروهای امنيتی بسيجی و انتظامی در آن روز با راه پيمايان به صورت خشونت آميز برخورد کردند. در پی مخالفت آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی با برگزاری راه پيمايی های مسالمت آميز مردم در تهران و ديگر شهرهای ايران ماموران بسيجی و انتظامی با استفاده از باتوم و سلاح گرم از راه پيمايی مردم جلوگيری کرده و ده ها تن ازآنان را کشتند. حميدرضا کاتوزيان، نماينده محافظه کار مجلس شورای اسلامی وعضو كميته حقيقتياب مجلس گفته است که او از اين حادثه خبر نداشته است.


آمريکا خواستار آزادی کيان تاجبخش شد

ايالات متحده بار ديگر از جمهوری اسلامی ايران خواست تا کيان تاجبخش، پژوهشگر مسائل اجتماعی را آزاد کند. آقای تاجبخش شهروند ايالات متحده پس از آغاز اعتراض ها به نتيجه انتخابات در منزلش در تهران بازداشت شد. وی حدود دو سال پيش به اتهام اقدام عليه امنيت کشور و تلاش برای براندازی نرم توسط وزارت اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد بازداشت و محاکمه شده بود و اعترافاتی از او در صدا و سيمای جمهوری اسلامی پخش شده بود. ايالات متحده اتهام های وارد شده به آقای تاجبخش را بی اساس می داند. از زمان اعلام نتيجه انتخابات در ايران مقامات جمهوری اسلامی بيش صد ها نفر از پژوهشگران اساتيد دانشگاه روزنامه نگاران فعالان سياسی و مدنی و طرفدار حقوق بشر را بازداشت کرده اند.


سخنگوی کميته پيگيری بازداشت های خودسرانه: بيش از سی دانشجو در بازداشت بسر می برند

به رغم اعلام رسمی مراجع امنيتی و انتظامی و نهادهای دانشگاهی مبنی بر اينکه هيچ دانشجويی در بازداشت به سر نمی برد حسن اسدی زيدآبادی، سخنگوی کميته پيگيری بازداشت های خودسرانه و يکی از فعالان دانشجويی در گفتگوی تلفنی با پيام يزديان از صدای آمريکا گفت که در شهرهای مختلف بيش از سی دانشجو در بازداشت، بسر می برند و از وضعيت آنان اطلاع دقيقی در دست نيست.

اصغر جعفری: رسيدگی به پرونده بيش از پنجاه فقره فساد اقتصادی در تهران

اصغر جعفری رييس پليس آگاهی نيروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت فقط در تهران، به پرونده ی بيش از پنجاه فقره فساد اقتصادی در ايران رسيدگی می شود. وی ارزش اين پرونده ها را سه هزار ميليارد تومان اعلام کرد. رييس پليس آگاهی نيروی انتظامی جمهوری اسلامی همچنين گفت به ده ها فقره پرونده فساد اقتصادی ديگر نيز در شهرستان ها توسط پليس اداره آگاهی رسيدگی می شود. وی از اين پرونده ها به عنوان پرونده کلان اقتصادی ياد کرد اما ارزش آن ها را اعلام نکرد.

XS
SM
MD
LG