لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

کاخ سفید: مردم ایران هنوز پرسش هایی درباره انتخابات دارند


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران روز چهارشنبه دومین دور ریاست جمهوری خود را در حالی آغاز کرد که صدها نفر ار طرفداران اوپوزیسیون برای اعتراض به انتخاب دوباره او به خیابان ها ریختند.

احمدی نژاد مراسم تحلیف را در مجلس شورای اسلامی با حضور قانون گذاران، و شماری از شخصیت های داخلی و خارجی، برگزار کرد. با این حال، مقامات عمده ای، از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس سابق جمهوری اسلامی و میر حسین موسوی کاندیدای شکست خورده، حضور نداشتند.

احمدی نژاد در نطقی پیروزی خود را یک «حماس بی سابقه» برای مردم ایران و نظام اسلامی توصیف کرد.

رسانه های دولتی گزارش می دهند هزاران نفر از نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع تظاهر کنندگان در نزدیکی ساختمان مجلس مستقر شدند. شاهدان گفتند پلیس چندین معترض را بازداشت کرد و برای برهم زدن تظاهرات به گاز اشک آور متوسل شد.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا، با خوددا ری از فرستادن پیام های تبریک، به انتخاب دوباره احمدی نژاد بی اعتنایی کرده اند.

او روز چهارشنبه در خطابی غیر مستقیم به رهبران این کشورها گفت «در ایران کسی منتظر پیام شما نیست.»

از جمله شخصیت های خارجی که در مراسم تحلیف حضور داشتند، سیمون گاس، نماینده بریتانیا بود. دولت او از این اقدام دفاع کرد و گفت لازم است برای پرداختن به مسایل مورد توجه، کانال های ارتباطی باز نگاهداشته شود.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید از گفته خود در روز سه شنبه که در آن به احمدی نژاد به عنوان «رهبر منتخب» ایران اشاره کرد، فاصله گرفت.

رابرت گیبز روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت او در مقامی نیست که بتواند درباره معتبر بودن انتخابات ایران قضاوت کند، و افزود این مردم ایران هستند که باید تصمیم بگیرند انتخابات عادلانه بود یا نه.

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز گفت روشن است که مردم ایران هنوز «پرسش های زیادی» درباره انتخابات و توانایی آقای احمدی نژاد برای رهبری دارند. با این حال گفت، ایالات متحده با دولتی که مایل باشد با آمریکا از در تعامل در آید، کار خواهد کرد.

در این میان، رسانه های ایران گزارش می دهند ماموران امنیتی یکی از دستیاران میر حسین موسوی را دستگیر کرده اند. میر حمید حسین زاده، که وب سایت رسمی موسوی را در جریان کمپین انتخاباتی او اداره می کرد، بعد از ظهر سه شنبه در تهران دستگیر کردند.

پیشتر، مهدی کروبی کاندیدای اصلاح طلب سابق ریاست جمهوری، گفت اعتراضات علیه انتخاب دوباره احمدی نژاد ادامه خواهد یافت.

قرار است روز پنجشنبه محاکمه حدود ۱۰۰ نفز ار فعالان اصلاح طلب و شخصیت های سیاسی از سرگرفته شود. آنها به کوشش برای سرنگونی دولت ایران متهم هستند.

XS
SM
MD
LG