لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

دبیر کل ناتو قول می دهد تلفات غیر نظامیان در افغانستان محدود شود


آندره فوگ راسموسن، دبیر کل جدید ناتو، و نخست وزیر سابق دانمارک، به افغانستان رفته است.

او روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان شرکت کرد و قول داد آنچه را در توان دارد برای محدود ساختن تلفات غیر نظامیان بکار برد.

کرزی همچنین افغان ها را تشویق کرد علیرغم افزایش حملات ستیزه گران در انتخابات شرکت کنند.

راسموسن گفت یکی از هدف های اصلی او به عنوان فرمانده ناتو این خواهد بود که مسئولیت های امنیتی در افغانستان را به تدریج از نیروهای بین المللی به افغان ها واگذار کند.

دیدار دبیر کل ناتو از کابل در حالی صورت می گیرد که روستاییان در قندهار در تظاهرات اعتراض آمیزی ناتو را مسئول یک حمله هوایی در بامداد چهارشنبه دانستند و علیه آمریکا شعار دادند. به گفته آنها در این حمله چهار شهروند، از جمله سه کودک، کشته شدند.

مقامات نظامی آمریکا می گویند هلیکوپترهایی که در منطقه عمل می کنند بامداد چهارشنبه حمله کردند و چهار ستیزه گر را که با موتور سیکلت در زمینی دور از مراکز پر جمعیت حرکت می کردند کشتند. آنها گفتند ستیزه گران حامل کوزه هایی بودند که منفجر شد. ارتش آمریکا می گوید درباره کشته شدن غیر نظامیان در این حمله تحقیق می کند.

همچنین روز چهارشنبه، در برخورد یک بمب کنارجاده ای به یک خودرو غیر نظامی در ایالت ننگرهار، در شرق افغانستان، شش تن، از جمله دو سالمند قبیله ای و چهار کارگری که عازم دیداری با مقامات محلی بودند، کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

XS
SM
MD
LG