لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

در روز تحلیف احمدی نژاد مخالفان در خیابان ها تظاهرات کردند


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، روز چهارشنبه دومین دور ریاست جمهوری خود را آغاز کرد، در همین حال صدها نفر از طرفداران مخالفان برای برپایی تظاهراتی علیه پیروزی انتخاباتی او به خیابان ها ریختند.

احمدی نژاد مراسم تحلیف را در مجلس شورای اسلامی بجا آورد. غیبت افراد برجسته ای از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس سابق جمهوری اسلامی و میر حسین موسوی کاندیدای شکست خورده در مراسم چشمگیر بود.

احمدی نژاد پیروزی خود را یک «حماسه بی سابقه» برای مردم ایران و نظام اسلامی توصیف کرد.

شاهدان گفتند پلیس در جریان برهم زدن تظاهراتی که با مراسم تحلیف مصادف شده بود، دست کم یک نفر را بازداشت کرد. درباره زدوخورد بین پلیس و معترضین گزارشی نرسیده است.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت او در مقامی نیست که بتواند درباره متعبر بودن انتخابات ایران قضاوت کند، این مردم ایران هستند که باید تصمیم بگیرند انتخابات عادلانه بود یا نه.

در این میان، رسانه های ایران گزارش می دهند ماموران امنیتی یکی از دستیاران میر حسین موسوی را دستگیر کرده اند. میر حمید حسین زاده، که وب سایت رسمی موسوی را در جریان کمپین انتخاباتی او اداره می کرد، بعد از ظهر سه شنبه در تهران دستگیر کردند.

پیشتر، مهدی کروبی کاندیدای اصلاح طلب سابق ریاست جمهوری، گفت اعتراضات علیه انتخاب دوباره احمدی نژاد ادامه خواهد یافت.

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا، با خودداری از فرستادن پیام های تبریک، به انتخاب دوباره احمدی نژاد بی اعتنایی کرده اند.

او روز چهارشنبه در خطابی غیر مستقیم به رهبران این کشورها گفت «در ایران کسی منتظر پیام شما نیست.»

قرار است روز پنجشنبه محاکمه حدود ۱۰۰ نفر از فعالان اصلاح طلب و شخصیت های سیاسی از سر گرفته شود. آنها به کوشش برای سرنگونی دولت ایران متهم هستند.

XS
SM
MD
LG