لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

کره شمالی دو روزنامه نگار امریکایی را که در ماه ژوئن بدلیل ورود غیر قانونی به کشور از چین زندانی شدند بخشوده است


کره شمالی دو روزنامه نگار امریکایی را که در ماه ژوئن بدلیل ورود غیر قانونی به کشور از چین زندانی شدند، بخشوده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی این خیر را روز سه شنبه در پی ملاقات بیل کلینتون رییس جمهوری سابق امریکا با کیم یونگ ایل رهبر کره شمالی اعلام کرد. کلینتون در ماموریتی برای گفت و گو در باره آزادی دو روزنامه نگار به پیونگ یانگ رفته بود.

پیشتر، رسانه های دولتی کره شمالی گزارش دادند کلینتون در دیدار روز سه شنبه پیام شفاهی پرزیدنت اوباما را به کیم ابلاغ کرد، اما کاخ سفید می گوید آقای کلینتون حامل چنین پیامی نبود. دولت اوباما پیشتر در بیانیه ای گفت در جریان دیدار بیل کلینتون، که آنرا « ماموریتی کاملا خصوصی برای تامین آزادی دو امریکایی » نامید، اظهار نظر علنی نخواهد کرد.

تصویرهای تلویزیونی آقای کلینتون را روز سه شنبه در فروگاه، زمانی که کیم کای کوا، رییس پارلمان و مذاکره کننده اصلی اتمی کره شمالی در فرودگاه از او استقبال می کرد، نشان می داد. یک دختر جوان دسته ای گل به آقای کلینتون پیشکش کرد.

خبرگزاری کره جنوبی گفت کیم میزبانی یک ضیافت ناهار را برای آقای کلینتون بر عهده گرفت و آنها در باره مجموعه گسترده ای از مسائل به تبادل نظر پرداختند.

دو روزنامه نگار، " یونا لی " و " لائورا لینگ" از ماه مارس به اتهام ورود غیر قانونی به کره شمالی از مرز چین در بازداشت بوده اند. آنها در حالی که در باره آوارگان کره شمالی در چین سرگرم تهیه گزارشی بودند دستگیر شدند. دادگاهی در ماه ژوئن هر کدام را به ۱۲ سال حبس با کار اجباری محکوم کرد.

روزنامه نگاران که به ارتکاب اقدامات خصمانه علیه دولت کره شمالی نیز متهم شده اند، برای تلویزیون خبری « کرنت تی وی» ، مستقر در سانفرانسیسکو گزارش تهیه می کردند.

ال گور ، معاون سابق رییس جمهوری امریکا یکی از بنیانگزاران این تلویزیون است ، و دولت اوباما در آغاز پیشنهاد کرد اورا برای مذاکراه در باره ازادی آنها به پیونگ یانگ بفرستد، اما دولت کره شمالی این پیشنهاد را رد کرد.

کلینتون پس از مادلن آلبرایت وزیر سابق امور خارجه امریکا که در سال ۲۰۰۰ به کره شمالی رفت، بلند پایه ترین مقام امریکایی است که به آن کشور سفر می کند.XS
SM
MD
LG