لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

چند خبر: تنفيذ و مسجد ضرار، اعتراضات خيابانی، دادگاه معترضان


آيت الله خامنه ای: نميتوان با «مسجد ضرار» و تقليد از آيت‌الله خمينی مردم آگاه را «فريب» داد

همزمان با پنجاه و دومين روز از اعتراضات مردمی به نتيجه انتخابات دهمين دوره ی رياست جمهوری ، روزگذشته، مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوری محمود احمدی نژاد توسط آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی برگزار شد. اين مراسم قرار بود ساعت ده بامداد روز دوشنبه برگزار شود، اما تلويزيون جمهوری اسلامی برخلاف سال های گذشته، از پخش زنده ی آن خودداری کرد. در مراسم تنفيذ آيت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی گفت که نمي‌توان با «مسجد ضرار» و تقليد از آيت ‌الله خمينی، مردم آگاه را «فريب» داد. لغت نامه دهخدا در توصيف مسجد ضرار می نويسد که آن مسجد در صدر اسلام به منافقين تعلق داشته است. آيت الله خامنه ای، در اين مراسم، گفت انتخابات اخير رياست جمهوری، برخی از خواص را مردود کرد. وی نامی از اين خواص نبرد. رهبر جمهوری اسلامی، پيشتر طی سخنانی در بيست و نهم تيرماه که از آن به عنوانِ هشدار آيت الله خامنه ای به نخبگان ياد شد، گفته بود نخبگان در امتحان عظيمی قرار گرفته اند که موفق نشدنِ آنان در اين امتحان، تنها به منزله ی مردود شدن نيست بلکه موجب سقوط آنان خواهد شد. در مراسم تنفيذ حکم محمود احمدی نژاد، برخی از سران و چهره های مطرح جمهوری اسلامی از جمله اکبرهاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان رهبری، ميرحسين موسوی، نخست وزير دوران جنگ ايران و عراق، مهدی کروبی، رييس مجلس دوره ی اصلاحات، سيد محمد خاتمی، رييس جمهوری پيشين ايران، سيد حسن خمينی، نوه آيت الله خمينی و علی اکبر ناطق نوری، رييس دفتر بازرسی رهبر جمهوری اسلامی شرکت نداشند.

روز دوشنبه مردم تهران بار ديگر به خيابان ها آمدند و شعارهای اعتراضی سر دادند

ساعاتی پس از اجرای مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوری محمود احمدی نژاد، مردم تهران بار ديگر به خيابان ها آمدند و شعارهای اعتراضی سر دادند. اعتراضات روز دوشنبه ، برخورد ماموران نيروی انتظامی و افراد موسوم به لباس شخصی با مردم را در پی داشت. اعتراض ها موجب شد تا نيروی انتظامی به گفته خبرگزاری جمهوری اسلامی، در همه ی ميادين اصلی شهر تهران پلس ضد شورش مستقر کند. برخی از گزارش های رسيده حاکی از آن است که مردم معترض در ميادين ونک و وليعصر، شعارهايی نظير مرگ بر ديکتاتور و الله اکبر سردادند. در همين حال خبرگزاری فارس، نزديک به دولت محمود احمدی نژاد می گويد مهدی کروبی، نامزد معترض به نتيجه انتخابات، در يکی از تجمع های معترضان در روز دوشنبه حضور يافته و سخنرانی کرده است. سايت حزب اعتماد ملی، اين گزارش خبرگزاری فارس را تکذيب کرده است. گزارش ها حاکی از آن است، در چند روز اخير، اعتراضات شبانه مردم در تهران و شهر های ديگر، شدت بيشتری يافته است و شعار الله اکبر در مناطق گسترده تری از شهرها شنيده می شود. شب گذشته، نيز مردم شهرهای مختلف به ويژه تهران، در اعتراض به تنفيذ حکم رياست جمهوری محمود احمدی نژاد، شعار الله اکبر سر دادند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به محمود احمدی نژاد پيام تبريک نخواهد فرستاد

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به محمود احمدی نژاد، پيام تبريک نخواهد فرستاد. به گزارش خبرگزاری دويچه وله، دولت آلمان می گويد، تبريک گفتن/ به برنده انتخاباتی که در آن شک و ترديدهای فراوانی وارد آمده، بی مورد است. در همين حال، کلاوس فاتر، معاون سخنگوی رسمی دولت آلمان، روز دوشنبه بار ديگر از سران جمهوری اسلامی خواست تا تمام زندانيانِ سياسی اعتراضات اخير را آزاد کنند. به دنبال اين سخنان، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، آلمان را به مداخله جويی متهم کرد و آنچه که دخالت آلمان در محاکمه ی عوامل حوادث پس از انتخابات اخير رياست جمهوری خواند را محکوم کرد. حسن قشقاوی همچنين سخنان مقامات آلمانی را شگفت انگيز توصيف کرده است.

مجمع روحانيون مبارز به برگزاری دادگاهِ جمعی از اصلاح طلبان اعتراض شديد کرد

مجمع روحانيون مبارز، يکی از احزاب اصلاح طلب، با صدور بيانيه ای، به برگزاری دادگاهِ جمعی از اصلاح طلبان و دولتمردانِ پيشينِ جمهوری اسلامی اعتراض شديد کرد. مجمع روحانيون مبارز ضمن نمايشی خواندن دادگاه، اعلام کرده است که خانواده ی زندانيان، انتظارِ آزادی بستگان خود را در سالروزِ ولادت امام زمان داشتند، اما نمايش چهره ی آنان در صدا و سيمای جمهوری اسلامی، به بهانه پخشِ جلسه دادگاه، بر زخم خانواده های زندانيان نمک پاشيد. مجمع روحانيون مبارز برگزاری اين دادگاه را سناريويی مفتضحانه، ناشيانه و غيراخلاقی از سوی اصحابِ تخلف و تقلب توصيف کرده و اعلام کرده است که اين حرکت خشم ملت ايران را برانگيخت. در بخشی ديگری از اين بيانيه، آمده است کيفرخواستی که عليه اصلاح طلبان در اين دادگاه تنظيم شده، شبيه مقالات روزنامه کيهان، دارای ادبياتی سخيف، و عاری از هرگونه مبانی حقوقی و استدلال های محکمه پسند است. محمد علی ابطحی، عضو مجمع روحانيون مبارز و رييس دفتر رييس جمهوری پيشين ايران، از جمله افرادی است که در اين دادگاه محاکمه می شود.

ده ها نفر از برندگانِ جايزه نوبل پشتيبانی خود را از مردمِ معترض در ايران اعلام کردند

ده ها نفر از برندگانِ جايزه نوبل، پشتيبانی خود را از مردمِ معترض به نتيجه انتخاباتِ رياست جمهوری در ايران، اعلام کردند . به گزارش منابع خبری، چهل و پنج نفر از برندگانِ جايزه نوبل از جمله شيرين عبادی و الی ويزل، در قالبِ يک نامه ی سرگشاده که در روزنامه ی نيويورک تايمز منتشر شد، به معترضان ايرانی گفته اند که اميد خود را از دست ندهند. در اين نامه موارد آشکار نقض حقوق بشر در پی انتخابات اخير رياست جمهوری در ايران، شديدا محکوم شده است.

صدا و سيمای جمهوری اسلامی نرگس فتحی را اخراج کرد

سايت خبری آينده می گويد، صدا و سيمای جمهوری اسلامی، نرگس فتحی، سردبير برنامه صبحگاهی « يک- صبح، يک- سلامِ» راديو جوان را اخراج کرد . بر اساس اين گزارش، نرگس فتحی، به دستور مسعود احمدی، مدير شبکه راديويی جوان اخراج شده است. دليل اين اخراج، پخش زنده مجادله ی فردی که ادعا می کرد نظامی است، با هانيه ی جوادی منش، خبرنگار راديو جوان اعلام شده است که در حال تهيه ی يک گزارش زنده بود. در اين مجادله، فردِ نظامی با لحن تندی خواستار جلوگيری از ادامه فعاليت گزارشگر راديو جوان شده بود. فايل صوتی اين مجادله که حاوی نظرِ منفی مجری برنامه نسبت به اقدامِ فرد نظامی است، در سايت های مختلفِ اينترنتی منتشر شده است.


XS
SM
MD
LG