لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

هيلاری کلينتون با شيخ شريف احمد رئيس جمهوری سومالی ملاقات می کند


دولت انتقالی فدرال سومالی همچنان زیر فشار سنگین تندروهای ستیزه گر قرار دارد که تقریبا روزانه به موگادیشو، پایتخت، و مناطق دیگر حمله می کنند. مقامات ارشد آمريکایی، استراتژی کشور را بمنظور فراهم آورن یک راه حل فراگیر برای بحران جاری در سومالی، و نیز نزدیک شدن به دولت فدرال انتقالی، با حمایت و کمک های انساندوستانه بررسی می کنند.

برای برجسته ساختن این تعهد آمريکا، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه، که به قصد شرکت در مجمع همکاری رشد و اقتصادی آمريکا و آفريقا به کنیا رفته است، با شیخ شریف احمد رییس جمهوری ملاقات می کند. انتظار می رود آنها در باره وضع سومالی و استراتژی هایی برای از بین بردن تهدید های افراط گرایان، تعهد آمريکا به توجه به وضعیت انسانی بسیار بد آن کشور، و حمایت استوار آمريکا از دولت انتقالی فدرال، ماموریت اتحادیه آفريقا در سومالی و کوشش های بین المللی برای برقراری ثبات در آن کشور بحث کنند.

هیلاری کلینتون از هفت کشور آفريقایی - آفريقای جنوبی، آنگولا، کیپ ِورده، نیجریه، لیبریه، کنیا، و جمهوری دمکراتیک کنگو - دیدن خواهد کرد.

این سفر در پی حضور پرزیدنت باراک اوباما در غنا در ماه ژوئیه و سخنرانی عمده او در آنجا صورت می گیرد. هر دو رهبر به تبدیل آفريقا به ارجحیتی در سیاست آمريکا پای بند هستند.

در حقیقت، ایالات متحده عمیقا در چندین جبهه درگیر است: مشارکت با دولت ها، بخش خصوصی، سازمان های غیر دولتی، و شهروندان خصوصی. با این هدف که به ساختن جوامعی که در آنها افراد بتوانند از قابلیت ها و توانایی خود بهره برداری کنند، کمک شود.

XS
SM
MD
LG