لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

طالبان با ۹ راکت کابل را زیر آتش گرفتند


کابل، پایتخت افغانستان، بامداد سه شنبه هدف زنجیره ای از راکت قرار گرفت. این بزرگترین حمله ای است که ستیزه گران در یک روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اواخر ماه جاری به آن دست می زنند.

طالبان مسئولیت پرتاب ۹ راکت به کابل را بر عهده گرفتند. یکی از راکت ها در یک محوطه دیپلماتیک در فاصله چند صد متری سفارتخانه های آمریکا و بریتانیا فرود آمد. راکت های دیگر به نزدیکی فرودگاه بین المللی برخورد کردند. انفجارها در پی تیراندازی هایی در مرکز شهر روی داد. کسی کشته نشده است، اما گزارش می رسد یک مرد و یک کودک مجروح شدند.

روز سه شنبه همچنین در ایالت زابل، به گفته پلیس، یک بمب گذار انتحاری خود را در نزدیکی خودرو متعلق به یک آژانس اطلاعاتی منفجر کرد، و یک مامور امنیتی و چهارغیر نظامی را کشت.

در حومه کابل، فرملاندار ایالت وردک از حادثه برخورد اتومبیل حامل او به بمب های کنار جاده ای جان بدر برد.

ستیزه گران طالبان بر حملات خود در پیشاپیش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و محلی در روز ۲۹ مرداد ماه شدت بخشیده اند. طالبان قول داده اند رای گیری را مختل کنند، و از افغان ها خواسته اند انتخابات را تحریم کنند و به رزمندگان خود دستور داده اند برای جلوگیری از رفتن مردم به حوزه های رای گیری خیابان ها را ببندند.

هزاران سرباز آمریکایی، بریتانیایی و افغان در هجوم عمده ای برای از بین بردن قرار گاه های طالبان در ایالت هلمند در پیشاپیش برگزاری انتخابات درگیر هستند.

تام میندندورپ، سرتیپ هلندی که بر نیروهای ناتو در ایالت اوروزگان نظارت می کند، می گوید افزایش تعداد سربازان در جنوب اجازه می دهد کارهای توسعه و عمرانی در منطقه انجام شود. او روز سه شنبه به خبرنگاران گفت ثبت نام رای دهندگان دراورزوگان «کاملا موفقت آمیز» بوده و شمار رای دهندگانی که ثبت نام کرده اند از چهار سال قبل بیشتر است. سرتیپ میدندورپ گفت نیروی بین المللی کمک امنیتی برای کمک به رای دهندگان و تامین امنیت، از نزدیک با رهبران محلی، کمتیه مستقل انتخبات و نیروهای افغان کار می کند.

XS
SM
MD
LG