لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۵

بيل کلينتون رئيس جمهوری پيشين آمريکا وارد پيونگ يانگ شد


خبرگزاری رسمی کره شمالی می گويد بيل کلينتون رئيس جمهوری پيشين آمريکا در مأموريتی که ظاهراً برای مذاکره جهت آزادی دو خبرنگار آمريکائی انجام می شود، وارد پيونگ يانگ شده است.

خبرگزاری مرکزی کره می گويد که روز سه شنبه آقای کلينتون در فرودگاه پيونگ يانگ مورد استقبال معاون پارلمان کره شمالی و کيم کی کوان مذاکره کننده ارشد کره شمالی، قرار گرفت.

دو روزنامه نگار آمريکايی «ايونا لی» و «لورا لينگ» از ماه مارس گذشته به دليل ورود غيرقانونی به کره شمالی از مرز چين، در بازداشت به سر می برند. دو خبرنگار آمريکايی هنگامی دستگير شدند که درحوالی مرز کره شمالی در حال تهيه گزارشی در مورد پناهندگان کره شمالی در چين بودند.

لی و لينگ به ١٢ سال کار اجباری محکوم شده اند. دو خبرنگار آمريکايی همچنين به ارتکاب اعمال خصمانه عليه دولت کره شمالی، متهم گرده اند.

اين دو خبرنگار زن برای يک شبکه تلويزيونی در سانفرانسيسکو کار می کردند که بنيانگذار آن ال گور معاون پيشين رياست جمهوری در دولت کلينتون بود.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا و همسر بيل کلينتون رئيس جمهوری سابق از پيونگ يانگ خواستار عفوِ لی و لينگ شده اند.

برخی از تحليلگران می گويند کره شمالی در تلاش است تا از اين دو روزنامه نگار برای کسب امتيازاتِ ديپلماتيک از ايالات متحده، استفاده کند.

XS
SM
MD
LG