لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

رئیس جمهوری قرقیزستان با ادای سوگند دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرد


مراسم سوگند ریاست جمهوری با حضور نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان و دیپلماتهای کشورهای مختلف، اما بدون الماس بیک آتمبایف رهبر مخالفان، در پارلمان این کشور در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد.

نتایج انتخابات هفته گذشته ریاست جمهوری قرقیزستان که با پیروزی ٧٦ درصدی قربان بیک باقی یف به پایان رسید مورد تایید الماس بیک آتمبایف، نامزد احزاب مخالف دولت قرار نگرفت. و ناظران بین المللی نیز روند انتخابات را ناسالم ارزیابی کردند. ناظران بین المللی رئیس جمهوری کنونی را به تقلبات گسترده ، از جمله پرکردن صندوقهای رای گیری، متهم کرده اند.

الماس بیک آتمبایف نیز روز رای گیری، و در اعتراض به مدیریت آرا بسود رئیس جمهوری کنونی، کناره گیری خود را اعلام کرده و نتایج اعلام شده از سوی دولت را توهینی آشکار به شهروندان دانست. الماس بیک آتمبایف، نخست وزیر پیشین قرقیزستان به پشتیبانی مردم معترض گفت ریاست جمهوری باقی یف غیرقانونی و نامشروع است.

قربان بیک باقی یف رئیس جمهوری کنونی که زمانی با یک انقلاب بدون خونریزی قدرت را به دست گرفت، با شعار مبارزه با فساد و گسترش اصلاحات اجتماعی ژرف به میدان آمد، اما دوران ریاست جمهوریش با افزایش نارضایتی سیاسی مخالفان و کاهش درآمد و سطح زندگی مردم قرقیزستان همراه بود.

XS
SM
MD
LG