لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

خانواده یک آمریکایی بازداشت شده توسط مقامات جمهوری اسلامی اظهار نگرانی کرده اند


خانواده یک آمریکایی نسبت به سرنوشت وی و دو شهروند ديگر ايالات متحده که ظاهراً پس از عبور از مرز عراق به ايران توسط مقامات جمهوری اسلامی دستگير شده بودند، اظهار نگرانی کرده اند.

اعضاء خانواده «جاش فاتال» روز يکشنبه به خبرنگاران گفتند که آنها نگران سلامتی هر سه نفر هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که از طریق سفارت سوییس در تهران در تلاش است تا در مورد سه گردشگر آمريکایی که روز جمعه به اتهام ورود بدون مجوز به حاک ايران بازداشت شده اند، اطلاعات کسب کند.

حکيم قدیر، رئیس سازمان امنيت در منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق می گوید سه آمریکایی بازداشت شده، در منطقه ای کوهستانی در نزدیکی مرز ایران در خاک کردستان عراق سکونت اختيار کرده بودند. وی گفت این کوهنوردان آمریکایی قصد داشتند از آبشاری در نزدیکی مرز بازدید کنند اما ندانسته وارد خاک ایران شده اند. سربازان ایرانی این دو مرد و یک زن آمریکایی را محاصره و بازداشت کردند.

مرز میان ایران و عراق به خوبی علامت گذاری نشده است.

سه شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران، اوایل هفته جاری وارد اربیل مرکز کردستان عراق شدند و در روستایی در نزدیکی مرز ایران ساکن شدند.

مسئولان کردستان عراق می گویند این سه نفر در آخرین تماسشان با نفر چهارم گروه که به دلیل بیماری در هتل مانده بود، گفتند تحت محاصره سربازان مسلح درآمده اند.

مقامات کرد می گویند دست کم دو تن از این افراد در سوریه زبان عربی می آموختند. آنان از ترکیه وارد منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق شده بودند.

تلویزیون جمهوری اسلامی ایران بازداشت سه آمریکایی را که به گفته آن خبرگزاری به شکل غیر قانونی از مرز عراق وارد ایران شده اند، تأیید کرده است.

به گفته تلویزیون دولتی العالم این سه شهروند آمریکایی که گفته می شود جهانگرد و کوهنورد هستند به شکل غیرقانونی، و بی توجه به هشدارهای موجود در محل، از عراق وارد شمال ایران شدند.

XS
SM
MD
LG