لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

دو قطعه موسیقی تازه کشف شده موتسارت برای نخستین بارنواخته شد


بنا برگزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، روز یکشنبه، کارشناسان بنیاد بین المللی مطالعات آثار و زندگی موتسارت، در شهر سالسبورگ اطریش، زادگاه این موسیقیدان اعلام کردند که بنا بر شواهد موجود، دو قطعه موسیقی که از مدت ها پیش در اختیار این بنیاد بوده است از ساخته های ولفگانگ آمادئوس موتسارت می باشد و این نابغه موسیقی کلاسیک آن ها را در سنین هفت یا هشت سالگی ساخته است.

این دو قطعه که طی مراسمی برای نخستین بار رسما روی پیانویی که به خود موتسارت تعلق داشته اجرا شد، بخش هایی از پیش درآمد یک کنسرتو می باشد و قسمت هایی از کتاب موسیقی «نانرل» که مجموعه ای از آثار اولیه موتسارت است و هنوز هم تا این تاریخ، یکی از شگفتی های عالم موسیقی به شمار می رود.

اولریچ لیزینجر، رهبر گروه پژوهش های موتسارت می گوید: «ما در اینجا نخستین بخش از یک قطعه موسیقی ارکستره شده توسط موتسارت نوجوان را در دست داریم .هرچند کل بخش های دیگر این کنسرتو هنوز پیدا نشده است اما همین دو قطعه به دست آمده، حکم حلقه مفقوده ای را دارند که برای درک هرچه بهتر و بیشتر موسیقی موتسارت خردسال می تواند برای ما بی نهایت کمک دهنده باشد.»

موتسارت که در سال ۱۷۵۶ به دنیا آمده است، از۳ سالگی به نواختن پیانو پرداخت و نخستین آهنگ خود را در سن ۵ سالگی ساخت. از این نابغه عالم موسیقی کلاسیک که در هنگام مرگ در اثر ابتلا به تب رماتیسمی تنها ۳۶ سال داشت بیش از ۶۰۰ قطعه موسیقی بر جای مانده است.

لیزینجرمی گوید پژوهش ها نشان می دهد که موتسارت این دو قطعه را با همکاری پدرش لئوپولد ساخته است. به این صورت که همان طور که موتسارت این آهنگ ها را روی پیانو می نواخته لئوپولد نت های آن را یادداشت می کرده است. بنا بر همین تحقیقات، در زمان نوشتن این دو قطعه، موتسارت هنوز با چگونگی نوشتن نت موسیقی آشنایی نداشته است و به همین جهت نیز این دو قطعه به خط لئوپولد است. کارشناسان موسیقی هم چنین تعلق این قطعات به خود لئوپولد را رد کرده اند چرا که جزییات سبک و شیوه های آهنگسازی موتسارت به خوبی در این قطعات مشهود است.

لیزینجر در تاکید بر این موضوع می گوید: «نه تنها تفاوت های فاحشی بین دو شیوه مختلف آهنگسازی لئوپولد و موتسارت وجود دارد بلکه در این دو قطعه به خصوص می توان کم و کسری های کار یک آهنگساز کم تجربه وخردسال را به خوبی مشاهده کرد.»

روز یکشنبه، در خانه مسکونی موتسارت در سالسبرگ، فلورین بیرساک، نوازنده چیره دست اطریشی نوعی پیانوی قدیمی که به نام «کی بورد» نیز شناخته شده است، در مقابل گروه کثیری از خبرنگاران، عکاسان و فیلمبرداران، این دو قطعه تازه کشف شده موسیقی از ساخته های موتسارت را بر روی پیانویی که به «مایسترو موتسارت» تعلق داشت نواخت.

هر دو قطعه موسیقی تازه کشف شده به عنوان بخشی از پژوهش های وسیع تری در رابطه با آثار و زندگی موتسارت شناسایی شدند که شامل نامه ها، مدارک و اسناد، و بیش از ۱۰۰ دست نوشته موسیقی توسط این آهنگساز و موسیقیدان برجسته تاریخ موسیقی می باشد. نت های برخی از این آثار موسیقی نیز به کمک موسیقی دان های هم دوره موتسارت و با دست خط آن ها نوشته شده است.

با وجود آن که «کتاب موسیقی نانرل» بیش از ۱۰۰ سال است که در اختیار بنیاد بین المللی مطالعات آثار و زندگی موتسارت قرار دارد اما تا همین چندی پیش و با پایان مطالعات تیم محققین زیر نظارت آقای لیزینجر، ارتباط این دوقطعه با کتاب موسیقی مذکور اثبات نشده بود: «دلیل اهمیت این دو اثر بیش از هر چیز دیگر این است که آن ها از یک کیفیت غیر معمول و از نوعی گزافگرایی خاص برخوردار هستند.»

لیزینجر می گوید: «به نظر می رسد که این قطعه پس از توضیحاتی به شکل تازه ای بازنویسی شده. احتمالاً لئوپولد به موتسارت گفته است ببین تو این قطعه کنسرتو را به شکل عجیب و غریبی نوشته ای و حالا سعی کن کمی بهترش کنی و آن را به شکل مختصرتر وفشرده تری بازنویسی کنی. به این صورت است که امروز ما شاهد این پیش درآمد به شکلی که می بینید هستیم.»

در ماه سپتامبر گذشته لیزینجر اعلام کرد که کتابخانه ای در فرانسه یک قطعه موسیقی ناشناخته را با دست خط موتسارت یافته است. این قطعات موسیقی هنگامی که یکی از اعضای کتابخانه ای در نانت در غرب فرانسه در آرشیو به جستجو مشغول بوده است به طور اتفاقی پیدا می شود. مقامات کتابخانه بلافاصله با مرکز بین المللی مطالعات موتسارت تماس می گیرند و آن را برای مطالعات بیشتر در اختیار این مرکز قرار می دهند.

کریستوفر ولف، استاد رشته موسیقی در دانشگاه هاروارد می گوید: «کشف اخیر سالسبورگ و یافتن چنین قطعاتی ارزشمند، جزییات بسیار مهمی را درباره موتسارت جوان و روند زندگی هنری او بر ما آشکار می کند.»

XS
SM
MD
LG