لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در غیاب چهره های شاخص سیاسی برگزار شد


آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، حکم دومین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را تنفیذ کرد.

مراسم رسمی تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روز دوشنبه در تهران و بدون حضور محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی برگزار شد.

چهار سال پیش به دنبال پیروزی محمود احمدی نژاد در مقام ریاست جمهوری، عکسی از مراسم تنفید که در آن احمدی نژاد دست رهبر جمهوری اسلامی را می بوسد، به طور گسترده ای در جهان منتشر شد. اما امسال آیت الله خامنه ای در فیلم های منتشر شده از رسانه های جمهوری اسلامی هنگامی که آقای احمدی نژاد تلاش می کند دست او را ببوسد، اجازه این کار را نمی دهد. آقای خامنه ای در عوض به او اجازه داد عبایش را ببوسد.

مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد، ۱۴ مرداد در مقابل نمایندگان مجلس برگزار می شود و پس از آن برای تشکیل کابینه جدید خود دو هفته فرصت خواهد داشت.

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در حالی برگزار می شود که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی صدها تن از فعالان، چهره های سیاسی، و مردم معترض شرکت کننده در تظاهرات اخیر را همچنان در بازداشت خود دارند. محاکمه بیش از ۱۰۰ تن از بازداشت شدگان از جمله برخی چهره های سرشناس منتقد جناح اصلاحگرا روز شنبه در تهران برگزار شد.

محمد خاتمی رییس جمهوری سابق ایران این دادگاه را مغایر با قانون اساسی خواند و اعترافات متهمان را غیرقابل قبول خواند.

XS
SM
MD
LG