لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

رییس جمهوری سابق آمریکا خواهان اقدامی واحد علیه کره شمالی شد


جرج بوش رییس جمهوی سابق آمریکا از پنج کشوری که در مذاکرات خلع سلاح اتمی با کره شمالی شرکت دارند، خواسته است با ارسال پیامی روشن به پیونگ یانگ از آن کشور بخواهند به برنامه اتمی خود پایان دهد.

آقای بوش این پیشنهاد را روز شنبه در یک مجمع اقتصادی در جزیره " ججو" در کره جنوبی مطرح ساخت و گفت ایالات متحده، کره جنوبی، چین، ژاپن و روسیه باید روشن سازند که کره شمالی اگر به نادیده گرفتن قطعنامه های شورای امنیت ادامه دهد، با پیامدهایی روبرو خواهد شد.

رییس جمهوری سابق آمریکا، که برای سلسله گفت و گوهایی در باره افتصاد جهانی به کره جنوبی رفته است ،همچنین بر اهمیت شفافیت و تایید در روند خلع سلاح اتمی کره شمالی تاکید گذاشت.

آخرین دور مذاکرات شش جانبه در چین در ماه دسامبر با بن بست بر سر چگونگی تایید غیر اتمی شدن کره شمالی پایان گرفت. از آن هنگام، پیونگ یانگ یک آزمایش اتمی و چند آزمایش موشکی انجام داده است، و اقدامات تحریک آمیز آن علیه کره جنوبی بر نگرانی های بین المللی نسبت به ثبات منطقه افزوده است.

سازمان ملل متحد در ماه ژوئن تحریم های سخت جدیدی علیه پیونگ یانگ وضع کرد. ایالات متحده نیز گام هایی برای تضمین اجرای تحریم ها برداشته است. یک مقام وزارت امور خارجه روز جمعه گفت امریکا همچنین باز گردان کره شمالی به فهرست کشورهای حامی تروریسم را بررسی می کند.XS
SM
MD
LG