لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

بزرگترین دادگاه فعالان سیاسی در تهران برگزار شد


در تهران، محاکمه حدود ۱۰۰ نفر از فعالان و میانه روهای سیاسی آغاز شده است، آنها با اتهاماتی در ارتباط با اعتراضات انبوه در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روبرو هستند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس تصاویری از متهمان را، که برخی از آنها بیکدیگر دستبند زده شده بودند، منتشر کرد.

خبرگزاری ایرنا می گوید بازداشت شدگان با اتهاماتی از جمله توطئه علیه نظام، حمله به ساختمان های نظامی و دولتی، و ارتباط با گروههای مخالف مسلح متهم هستند.

گزارش ها حاکی است برخی از چهره های سیاسی در محاکمه، ادعاهای خود را که در انتخابات خرداد تقلب شد پس گرفته اند. این نقطه اصلی تظاهرات معترضین بود.

فارس گزارش می دهد محمد علی ابطحی معاون سابق رییس جمهوری گفت ادعای خلافکاری در رای گیری برای انتخاب دوباره محمود احمدی نژد بی اساس است.

در این میان، صالح نیکبخت، وکیل ابطحی به بخش کردی صدای آمریکا گفت او از محاکمه پیش از آن که آغاز شد اطلاع پیدا نکرد، و وقتی وارد شد، ماموران از ورود او به تالار دادگاه جلوگیری کردند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر در آمریکا می گوید برخی از وکلا در هفته های گذشته دستگیر شده اند تا نتوانند از متهمان دفاع کنند.

این گروه می گوید مقامات امنیتی در کوشش برای گرفتن اعترافات نادرست از بازداشت شدگان، از بازجویی های سخت و ضرب و شتم استفاده کرده اند.

فهرست کامل متهمان منتشر نشده است، اما فارس گزارش می دهد بهزاد نبوی رییس سابق مجلس شورای اسلامی و عبدالله رمضانزاده سخنگوی سابق دولت در میان آنها دیده می شوند.

در جریان سرکوب اعتراضات، پلیس و نیروهای امنیتی هزاران نفررا دستگیر کردند و گزارش می رسد دست کم ۳۰ تن کشته شدند.

بسیاری از بازداشت شدگان آزاد شده اند، اما دست کم ۲۰۰ نفر در بازداشت بسر می برند.

XS
SM
MD
LG