لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

چند خبر در مورد معترضان، بازداشت شدگان و جانباختگان تظاهرات اخير


مهدی کروبی : مردم را گرفتن و کتک زدن موجب خاموشی آنها نمی شود

مهدی کروبی در گفت و گو با پايگاه خبری سحام نيوزتأکيد کرد با خشونت و کشتار معترضان، نمی توان شرايط را آرام کرد. وی ضمن بيان مشاهدات خود از کتک خوردن مردم توسط نيروهای امنيتی در بهشت زهرا در روز پنجشنبه افزود اين مردم هنگامی که کتک می خوردند حتی دو انگشت خون آلود خود را بالا می گيرند و می گويند برويم به سمت مصلی و به مبارزه ادامه می دهند . کروبی افزود مردم را گرفتن و کتک زدن موجب خاموشی آنها نمی شود. شايد عده ای از مردم عقب نشينی کنند، ولی اين فشارها فضا را بدتر می کند و منجر به شکل گيری حوادث ناگواری می شود. مهدی کروبی در ادامه گفت برخی از آقايان فکر کرده اند که با راه اندازی جنجال و هياهو و صحنه سازی در تلويزيون و کشتار مردم می توانند شرايط را تغيير دهند . اما اين مردم ديگر عقب نخواهند نشست.

فرمانده نيروی انتظامی تهران: در تجمعات روز پنجشنبه حدود ۵۰ نفر در تهران بازداشت شدند

فرمانده نيروی انتظامی تهران، روز جمعه گفت در تجمعات روز پنجشنبه حدود ۵۰ نفر در تهران بازداشت شدندبه گزارش خبرگزاری کار ايران، ايلنا، فرمانده نيروی انتظامی تهران با اشاره به اين که در درگيری نيروهای پليس با معترضان خسارت قابل توجهی به پليس وارد نشد گفته است برخی از بازداشتشدگان ساعاتی بعد آزاد شده اند. روز پنجشنبه برخی خيابان های اصلی تهران و چند شهر ديگر ايران، صحنه تجمع اعتراض کنندگان به نتيجه انتخابات اخير رياست جمهوری بود. همچنين هزاران نفر در بهشت زهرا در گراميداشت ياد کشته شدگان حوادث اخير تجمع کرده بودند.

نهضت آزادی ايران :دخالت وزارت اطلاعات در امور احزاب خلاف قانون است

نهضت آزادی ايران در نامهای به رئيس قوه قضاييه از او خواست مانع از «اقدامات و فشارهای غيرقانونی و غيراصولي» در قبال اين حزب منع شود. به گزارش پايگاه اينترنتی ميزان پرس، وابسته به نهضت آزادی، در نامه اين تشکل ملي- مذهبی با اشاره به اين که به اعضای اين حزب اعلام شده است که نظام تصميم به توقف يا تعطيل نهضت آزادی گرفته، آمده است: «در حالی که مقامات مسئول کشور در ضرورت رعايت قانون داد سخن ميدهند، دخالت وزارت اطلاعات در امور احزاب خلاف قانون است.» شماری از اعضای نهضت آزادی در جريان بازداشت های گسترده پس از انتخابات رياست جمهوری اسلامی، بازداشت شدند.

ديدار سيد محمد خاتمی با خانوده های کشته شدگان حوادث اخير

سيد محمد خاتمی، رئيس جمهوری پيشين ايران، به مناسبت بزرگداشت چهلمين روز درگذشت کشتهشدگان حوادث بعد از انتخابات، با خانوادههای سهراب اعرابی، اشکان سهرابی، کيانوش آسا و مسعود هاشم زاده ديدار کرد.
رئيس جمهوری پيشين ايران در اين ديدارها خواستار آن شد که مسئولان به تقاضای به حق خانوادههای کشتهشدگان، بازداشتشدگان و آسيبديدگان بعد از انتخابات رسيدگی کنند. آقای خاتمی گفته است مردم ايران از خواسته های خود دست نمی کشند.

رئيس بخشِ ايران درانستيتوِ شرق-شناسی آکادمی علومِ روسيه ميگويد: تظاهراتِ گسترده در ايران، ادامه خواهد يافت

رئيس بخشِ ايران درانستيتوِ شرق-شناسی آکادمی علومِ روسيه ميگويد: تظاهراتِ گسترده در ايران، ادامه خواهد يافت. خبرگزاری روسی نووستی

بنقل از نينا مامادووا، می افزايد اقداماتِ فعالِ اپوزيسيون، منجر به بروز و تعميقِ اختلافات بينِ مقاماتِ حاکم بر ايران ميشود. اين امر می تواند به اختلافات بينِ آيت الله خامنه ای و سايرِ روحانيون منجر شود که تمامِ موازنهِ دشوارِ کنونی در کشور را برهم بزند..

صوفی: از اين پس حتی در ماهِ رمضان هم صدای محمد رضا شجريان از راديو جمهوری اسلامی پخش نخواهد شد

محمدحسينِ صوفی معاونِ راديو درسازمانِ صدا و سيمای جمهوری اسلامی، درواکنش به اعتراضِ محمد رضا شجريان به پخشِ آثارش از صداو سيما اظهار داشت : «برخی آثارِ آقای شجريان با هزينهِ صدا و سيما و برخی با هزينهِ شخصی ايشان تهيه شده است.» وی افزود:" از اين پس، حتی در ماهِ رمضان هم صدای محمد رضا شجريان از راديو پخش نخواهد شد." اشاره آقای صوفی به دعای «رَبّنَا» است که محمد رضا شجريان پخشِ آن را مجاز دانسته و بيش از دو دهه است که هرسال، طی ماهِ رمضان، پيش از افطار پخش می شود.

XS
SM
MD
LG