لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

احمد جنتی از رهبران اپوزيسيون ايران خواستار عذرخواهی شد


يک روحانی اقتدارگرای جمهوری اسلامی از رهبران اپوزيسيون خواسته است که بخاطر برانگيختن ناآرامی های هفته های اخير در ايران، عذرخواهی کنند.

آيت الله احمد جنتی در خطبه های نماز جمعه اين هفته در تهران گفت ميرحسين موسوی کانديدايی که از سوی جمهوری اسلامی شکست خورده اعلام شده است و نيز متحد وی مهدی کروبی، بايد مسؤليت کشته شدن همه جانباختگان خشونت های پس از انتخابات ٢٢ خرداد را بر عهده بگيريند و از مردم پوزش خواهی کنند.

آقای جنتی همچنين ادعاهای اپوزيسيون مبنی بر تقلب در انتخابات رياست جمهوری در ماه ژوئن را مورد انتقاد قرار داد.

خطيب نماز جمعه سپس مسئولان اعتراضها به نتايج انتخابات رياست جمهوری را تهديد کرد که روزی مجازات خواهند شد و اظهار داشت که اوضاع برای هميشه اين طور نمی ماند.

آيت الله جنتی بدون آن که از اکبر هاشمی رفسنجانی نام ببرد وی را تلويحاً متهم کرد که از ٤ سال پيش درصدد انتقام از محمود احمدی نژاد بوده است.

در همين حال منوچهر متکی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی روز جمعه «قدرت های خارجی» را متهم به بذرپاشی خشونتهای اخير در ايران کرد.

آقای متکی گفت کشورهايی که در امور داخلی ايران دخالت می کنند در جنايات و قتل هائی که در پی انتخابات ٢٢ خرداد ماه روی داده است، شريک جرم تلقی می شوند.

در همين حال محمود احمدی نژاد رييس جمهوری اسلامی ايران اين نظر را که ببن او و آيت الله خامنه ای شکاف افتاده است، روزها پس از مشاجرات علنی بر سر اخراج معاون رياست جمهوری، مورد تکذيب قرار داد.

آقای احمدی نژاد روز جمعه در سخنانی مناسبات خود با آيت الله خامنه ای را به روابط بين پدر و پسر تشبيه نمود.

احمد جنتی در خطبه نماز جمعه عزل و نصب های اخير توسط محمود احمدی نژاد را مورد انتقاد قرار داد و گفت اين عزل و نصب ها داد همه را درآورد و موجب رنجش شد.

اشاره آقای جنتی به انتصاب اسفنديار رحيم مشايی به عنوان معاون رييس جمهور و پس از آن عزل غلامحسين محسنی اژه ای از سمت وزير اطلاعات جمهوری اسلامی بود.

XS
SM
MD
LG