لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

پلیس مالزی با پرتاب گاز اشک آور تظاهرات معترضین به یک قانون امنیتی را برهم زد


پلیس در بزرگترین شهر مالزی برای متفرق کردن هزاران نفر که در اعتراض به قانونی که بازداشت بدون محاکمه را مجاز می دارد، تظاهرات بر پا کرده بودند، حمله کرد و با شلیک گاز اشک آور و فشار قوی آب آنان را متفرق کرد. پلیس همچنین نزدیک به ۲۰۰ نفر را نیز بازداشت کرد.

روز شنبه، بیش از ۱۰ هزار نفر علیرغم دستور دولت برای ممنوعیت تظاهرات، در خارج از مسجد بزرگ کوالالامپور و یک بازار جمع شدند.

مإموران پلیس مجهز به باتون، معترضین را که سعی داشتند به مرکز شهر برسند دنبال کردند. نیروهای امنیتی روز جمعه برای جلوگیری از برگزاری گردهمایی هایی علیه یا بطرفداری از قانون امنیت داخلی، برخی راه ها را بستند و به اقدامات امنیتی دیگری دست زدند.

بر اساس قانون مورد بحث، پلیس می تواند کسانی را که تهدید های امنیتی تلقی می شوند، بدون محاکمه برای دوره های طولانی در بازداشت نگاه دارد.

سازمان دهندگان جنبش ضد قانون امنیت داخلی گفته بودند بطرف کاخ سلطنتی راه پیمایی خواهند کرد و از پادشاه خواهند خواست آن را فسخ کند.
حامینان قانون نیز قصد داشتند تظاهرات متقابلی ترتیب دهند. مقامات امنیتی، هر دو تظاهرات را ممنوع ساختند و گفتند چنین اقداماتی آرامش عمومی را برهم خواهند رد.

نخست وزیر مالزی تظاهرکنندگان را به خودداری از برگزاری اجتماعات فراخواند و گفت در قانون بازنگری خواهد شد. او در نخستین اقدام پس از بر عهده گرفتن این مقام در ماه مه، ۱۳ نفر را که بر اساس قانون امنیتی بارداشت شده بودند آزاد کرد. اما عده ای هنوز زندانی هستند، اکثر آنها به داشتن ارتباط با گروه های تروریستی مانند جماعت اسلامی، مظنون هستند.

منتقدین می گویند از قانون، اغلب برای بازداشت مخالفان دولت استفاده می شود. اما برخی مقامات دولت آنرا برای امنیت ملی لازم می دانند.

XS
SM
MD
LG