لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

مرگ غیرنظامیان در افغانستان نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است


رابرت رافائل گزارشگر صدای آمریکا:

سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۱۰۰۰ شهروند افغان در نیمه اول سال ۲۰۰۹ کشته شده اند. شمار مرگ غیرنظامیان نسبت به مدت مشابه سال قبل در این کشور ۲۵ درصد رشد داشته است.
این گزارش همچنین می گوید ستیزه گران طالبان مسئول مرگ حدود ۶۰ درصد غیرنظامیان هستند که اغلب در انفجار بمب هار کنار جاده ای و حملات انتحاری از جمله حمله ماه قبل در استان کربلا جان باخته اند.

اما گزارش اخیر سازمان ملل متحد، دولت افغانستان و نیروهای بین المللی را نیز به دلیل حملات هوایی اشتباهی که صدها تن را به کشتن داد، در مرگ غیرنظامیان مقصر می شناسد.

همزمان، خشونت ها علیه نیروهای آمریکایی و ناتو افزایش یافته است. ژوئیه، مرگبار ترین ماه برای سربازان بین المللی در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تاکنون به شمار می رود. در این ماه دست کم ۷۵ سرباز نیروهای ائتلاف در افغانستان کشته شدند. بیش از ۴۳ تن از این افراد آمریکایی و ۲۲ تن دیگر سربازان بریتانیایی بودند.

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید گفت:« ما تنها از طریق ابزار نظامی در افغانستان، موفق نمی شویم. ما باید تمرکز خود را بر توسعه، کشاورزی و یا جامعه مدنی افزایش دهیم و تنها از طریق به کارگیری این دو ابزار است که می توانیم شاهد پیشرفت باشیم.»

اظهارات روز جمعه آقای گیبس پس از انتشار گزارش هایی در روزنامه واشنگتن پست و خبرگزاری اسوشیتدپرس است که گفتند ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان خواستار تغییرات اساسی در استراتژی نظامی در این کشور است.

هزاران سرباز آمریکایی، بریتانیایی و افغان در عملیاتی گسترده با هدف از هم پاشیدن مخفی گاه های طالبان در استان هلمند در جنوب افغانستان شرکت دارند. گزارش سازمان ملل متحد می گوید ستیزه گران طالبان عملیات در مناطق مسکونی را افزایش داده اند تا در حد ممکن تفاوت گذاری میان مردم غیرنظامی و شورشیان را مشکل کنند.

ژنرال مک کریستال همچنین خواهد که حمله به مخفی گاه های طالبان در مناطق دورافتاده کاهش یابد و همکاری با رهبران قبیله ای افغان و متقاعد کردن آنان به مبارزه با فساد، افزایش یابد.

بنا به گزارش ها، مک کریستال همچنین پیشنهاد می کند سربازان افغان و نیروهای پلیس دو برابر شوند و به ۴۰۰ هزار تن افزایش یابد.
در کاخ سفید، رابرت گیبس اعلام کرد دولت آمریکا فعلاً از پیشرفت نیروهای امنیتی افغان رضایت دارد.

او گفت:« ما به بررسی سیاست خود مطالعه خود در افغانستان ادامه می دهیم تا مطمئن شویم یپشرفتی که رئیس جمهوری آمریکا در نابودی و شکست دشمنان خواسته است، محقق شود.»

گفته می شود ژنرال مک کریستال درخواست از کاخ سفید برای افزایش سربازان در افغانستان را، به میزان بیش از آنچه که باراک اوباما خواسته، بررسی می کند.

پیشتر در سال جاری میلادی، آقای اوباما اعزام ۲۱ هزار سرباز اضافی به افغانستان را تأیید کرد.

XS
SM
MD
LG