لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

مردم فیلیپین در مرگ رئیس جمهوری سابق خود سوگواری می کنند


فیلیپین مرگ « کورازون آکینو» رئیس جمهوری سابق این کشور را سوگواری می کند.او بامداد شنبه در اثر ابتلا به سرطان درگذشت. خانم آکینو به خاطر رهبری جنبش «قدرت مردم» علیه دیکتاتوری، نماد دمکراسی در فیلیپین به شمار می رود. اما آنگونه که دنیل شیرف خبرنگار صدای آمریکا در بانکوک گزارش می دهد، خانم آکینو در خارج از مرزهای فیلیپین نیز الهام بخش دمکراسی است.

به دنبال درگذشت کورازون آکینو، رئیس جمهوری سابق فیلیپین، مردم این کشور برای احترام به او، ده روز عزای عمومی همراه با مراسم یادبود شبانه برگزار می کنند.

کورازون آکینو، بامداد شنبه در سن ۷۶ سالگی پس از یک سال مبارزه با سرطان روده، درگذشت. خانم آکینو که در فیلیپین با نام « کُری» شناخته شده تر است، اولین رئیس جمهور زن این کشور به شمار می رود.

سناتور بنیگنو نوی نوی، پسر خانم آکینو به خبرنگاران گفت هرگز از مادرش نپرسید که می خواهد چگونه از او یاد شود. اما آقای نوی نوی معتقد است که مادرش به عنوان کسی که تمام تلاش خود را برای کمک به دیگران به کار گرفت و هرگز دچار وسوسه قدرت نشد، در خاطره ها ثبت خواهد شد.
کورازون آکینو در دهه ۱۹۸۰ رهبری جنبشی صلح طلب و مردمی در دهه ۱۹۸۰ شناخته شده است که منجر به برکناری «فردیناند مارکوس» دیکتاتور فیلیپین شد، برعهده داشت.

جنبش«قدرت مردم» که خانم کرازون را به ریاست جمهوری رساند، نه تنها در فلیلیپین بلکه در تمام جهان شناخته شد.
در دهه ۸۰ میلادی دولت های کمونیستی و دیکتاتورهای نظامی بر کشورهای جنوب شرقی آسیا حکومت می کردند.

یک سخنگوی وزارت خارجه اندونزی می گوید خانم آکینو الهام بخش جنبشی جداگانه در اندونزی بود که منجر به تثبیت دمکراسی در این کشور شد:« ما همسایگان نزدیکی هستیم. ما آن زمان تحولات فیلیپین را دنبال می کردیم و قعطاً وقایع دهه ۹۰ اندونزی و تحولات دهه ۸۰ میلادی در فیلیپین نقاط تشابه فراوانی دارند. مردم دریافتند که با اتحاد می توانیم در چشم انداز سیاسی کشورمان تغییر ایجاد کنیم.»

وزارت خارجه سنگاپور نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد خانم آکینو چه در فیلیپین و چه در سطح بین الملل به خاطر وقف خود برای مردمش در خاطرها خواهد ماند.

کورازون آکینو حتی پس از بازنشستگی، فعالانه از چهره های سیاسی فیلیپین در صورت مشاهد فساد، انتقاد می کرد.

او برای کمک به سرنگونی جوزف استرادا، رئیس جمهوری فیلیپین، به کلیسای کاتولیک و ارتش پیوست و تا سال گذشته که مبتلا به سرطان شد، از اعتراضات خیابانی علیه جانشین خود «گلوریا آرویو»، رئیس جمهوری فعلی فیلیپین، حمایت کرد.

اما حتی مخالفان خانم آکینو درباره او مطالب مثبتی را بیان می کنند. آقای آرویوکه برای دیداری رسمی به آمریکا سفر کرده بود، از خانم آکینو برای کمک به برقرار دمکراسی و حکومت قانون در فیلیپین تقدیر کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت از مرگ خانم آکینون عمیقاً غمگین شده است.

XS
SM
MD
LG