لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

اپوزيسيون ايران تظاهرات «خاموش» در يادبود قربانيان اعتراضات اخير برگزار کرد


پليس ايران روز پنجشنبه با تظاهرات اعتراضی هزاران نفر که بدون اعتناء به دستورات دولت در دو محل در تهران برای برگزاری مراسم سوگواری کشته شدگان خشونت های انتخاباتی اخير گردِهم آمده بودند، به زد و خورد پرداخت.

شاهدان می گويند پليس با باتون و گاز اشک آور به سوی دستکم ٢٠٠٠ نفر که در مصلای بزرگ تهران تجمع کرده بودند، حمله ور شد.

تلويزيون دولتی پرس تی وی گزارش داد پليس برای متفرق کردن هزاران نفر از معترضان که در تظاهرات ديگری در گورستان بهشت زهرا گرد هم آمده بودند، از گاز اشک آور استفاده کرد.

در واشنگتن وزارت امور خارجه آمريکا استفاده از زور را برای متفرق کردن تظاهر کنندگان عملی «نگران کننده» خواند.

هزاران تن از ايرانيان در مراسم چهلم کشته شدن يک زن جوان ايرانی به نام ندا آقا سلطان، شرکت کرده بودند. نام ندا آقا سلطان از هنگامی که وی در ٢٠ اُم ماه ژوئن در تظاهرات اعتراضی بعد از انتخابات مورد اصابت گلوله قرار گرفت و ويديوی مرگ وی در اختيار جهانيان قرار گرفت به نقطه اتحاد تظاهر کنندگان طرفدار اصلاحات در ايران، مبدل شده است.

ميرحسين موسوى و مهدی کروبی کانديداهايی که از سوی جمهوری اسلامی «شکست خورده» انتخابات رياست جمهوری معرفی شده اند از مردم خواسته بودند که در تظاهرات «خاموشی» به مناسبت چهلم ندا آقا سلطان در مصلای تهران، شرکت کنند.

آقای موسوی و کروبی به طور جداگانه در گرد همائی روز پنجشنبه شرکت کردند. شاهدان می گويند پليس آقای موسوی را احاطه کرد و او را در حاليکه حاميان وی در اپوزيسيون شعارهائی در دفاع از او ميدادند، مجبور به بازگشت به اتوموبيل خود کردند.

قانونگذاران ايران می گويند ٣٠ نفر در نا آرامی ها و تظاهراتی که به دنبال انتخابات ٢٢ خرداد روی داد، کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG