لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

نمایشگاهی از طرح ها و نقاشی های تیم برتون در موزه هنرهای مدرن شهر نیویورک 


نمایشگاهی از طرح ها و نقاشی های تیم برتون ، کارگردان معروف فیلم های غیرمتعارف هالیوود برای نخستین بار به صورت مجموعه ای در موزه هنرهای مدرن شهر نیویورک به نمایش گذاشته خواهد شد.

در حالی که تماشاگران فیلم های تیم برتون، در طول سال ها شخصیت سینمایی او را تا حدودی تاریک، غریب و خیالباف اما تپنده، پرطراوت و چالاک یافته اند، اما کسانی که علاقه به موزه رفتن دارند فرصتی خواهند یافت تا آثار نقاشی و طراحی های هنری او را با دقت و مطالعه بیشتری در قالب یک نمایشگاه تماشا کنند.

موزه هنرهای مدرن شهر نیویورک اعلام کرد که در پائیز امسال، یک نمایشگاه گسترده و مملو از آثار گوناگون از طراحی ها و نقاشی های تیم برتون که زاده شهر بربنک کالیفرنیاست و در لندن اقامت دارد را از گذشته تا امروز به نمایش درخواهد آورد.

در کنفرانس مطبوعاتی که به خاطر اعلام این نمایشگاه ترتیب داده شده بود، تیم برتون۵۰ ساله در رابطه با این مساله که نقاشی های او موضوع محوری یک نمایشگاه مستقل خواهد بود گفت: «این یک واقعه فراواقعیتی و سوررآلیستی است و من واقعا حیرت زده ام.» برتون دعوت موزه شهر نیویورک از نمایش کارهای او را «یک تجربه پرواز روح از بدن» خواند.

تیم برتون به خبرنگاران گفت: «من در محیطی فرهنگی یا شهری که موزه هایی در اطراف آن باشد بزرگ نشده ام. من فکر می کنم شاید یک بار در زندگیم به یک موزه رفته باشم و آن هم موزه موم هالیوود (جایی که مجسمه افراد مشهور از نوعی موم ساخته شده و به نمایش درآمده است) بوده است.»

برتون در ادامه این سخنان به شوخی گفت: «من در محیطی بارآمده ام که تماشای شوی تلویزیون هیلی بیلی های هالیوود خیلی جذاب تر بود تا رفتن به موزه و تماشای نقاشی های مونه.»

تیم برتون، کارگردان، نویسنده، طراح و تهیه کننده سینما به خاطر سبک شخصی و نامتعارف آثارش از معروفیت بسیاری برخوردار است. او کارگردان دو فیلم اول از فیلم های بتمن به نام بتمن (۱۹۸۹) و بتمن باز می گردد (۱۹۹۲) است. او به خصوص علاقه دارد که از جانی دپ و هلن بنهم کارتر در فیلم های خود استفاده کند. فیلم «سوئینی تاد آرایشگرشیطانی خیابان فلیت» یکی از این آثار است که توانست در مراسم گلدن گلوب ۲۰۰۷ جایزه بهترین فیلم کمدی موزیکال را از آن خود سازد. جانی دپ نیز توانست برای شرکت در این فیلم جایزه بهترین بازیگر یک نقش کمدی این جوایز را به دست آورد.

از فیلم های معروف دیگر این کارگردان، می توان از ادوارد دست قیچی، ماهی بزرگ، عروس مرده و کابوس قبل از کریسمس باید نام برد.

موزه هنرهای مدرن شهر نیویورک، در این نمایشگاه بیش از ۷۰۰ قطعه از آثار طراحی و نقاشی تیم برتون را به نمایش خواهد گذاشت. از جمله این آثار نقاشی هایی است که تا کنون به نمایش درنیامده است و از آن ها در فیلم های این کارگردان استفاده نشده است. هم چنین طراحی هایی به شکل نقاشی متحرک و داستان های کودکانه و کارهایی روی ویدیو و خلاصه مجموعه آثاری که برتون در طول سال ها خلق کرده است.

برای مثال بخشی از این نمایشگاه به طراحی های اختصاص دارد که تیم برتون برای خلق شخصیت ادوارد دست قیچی کشیده است و یا نقاشی های آبرنگی که او برای خلق صحنه های فیلم کابوس قبل از کریسمس کشیده است. هم چنین طراحی هایی از دوران دانش آموزی و فیلم های اولیه او روی پرده های مخصوص به نمایش درخواهد آمد.

در بخش های دیگر عروسک های خیمه شب بازی که تیم برتون برای فیلم «عروس مرده» ساخته است به نمایش گذاشته خواهد شد. صحنه های ترسناک درخت های درهم پیچیده جنگلی در فیلم «اسلیپی هالو» و بشقاب پرنده های فیلم «حمله مریخی ها» نیز در بخش های دیگر نمایشگاه به صورت چیدمان هایی به نمایش درخواهند آمد. بیش از۱۴ فیلم داستانی بلند از «ماجراجویی های پی وی هرمن» تا «اد وود» و «ماهی بزرگ» به نمایش گذاشته خواهد شد.

نمایشگاه تبدیل به محلی برای تجربه ای خودمانی با روح خلاق، احساساتی و متفاوت اما برانگیزنده و تحسین آمیز تیم برتون خواهد شد.

گلن لوری رئیس موزه هنرهای مدرن شهر نیویورک به خبرنگار رویترمی گوید: «این آثار خط خطی شده، مشق خط ها، طراحی ها و نقاشی ها همان انگیزه هایی بوده اند که تیم برتون بتواند ایده های تازه برای ساختن فیلم های خود را از طریق آن ها به دست آورد.»

XS
SM
MD
LG