لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

وزارت خارجه آمریکا از ادامه بازداشت های خودسرانه در ایران ابراز نگرانی کرد


وزارت خارجه آمریکا از ادامه بازداشت های خودسرانه در ایران ابراز نگرانی کرد
وزارت خارجه آمریکا از ادامه بازداشت های خودسرانه در ایران ابراز نگرانی کرد

در هفته های پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، صدها ایرانی دستگیر شده اند. آنها فعالان حقوق بشر، وکلا، روزنامه نگاران، اندیشمندان، دانشجویان و شهروندان عادی را شامل می شوند.

گروه های بین المللی طرفدار حقوق بشر از گزارش هایی که حاکی است نیروهای امنیتی در جریان دستگیری ها بیش از اندازه از زور استفاده کردند، از آزار روانی و جسمی بازداشت شدگان در زندان، و نیز نبود رویه های قانونی برای رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان ابراز نگرانی کرده اند. حق برخورداری متهمان از رویه های قانونی نه تنها در اعلامیه جهانی حقوق بشر، که ایران آنرا امضا کرده تصریح شده، بلکه در قانون اساسی ایران نیز صراحت دارد.

در حالی که مقامات امنیتی برخی از بازداشت شدگان را آزاد کرده اند، خانواده های ایرانی گزارش می دهند که عزیزان آنها از زمان برگزاری انتخابات همچنان مفقود هستند و تصور می رود زندانی شده باشند.

ایان کلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، از شیوه رفتار دولت ایران با شهروندانش ابراز نگرانی کرد:«ما نگرانی عمیق خود را از دستگیری های خود سرانه، بازداشت ها و آزارهایی که در ایران صورت گرفته است، و نیز ادامه نبود روند قانونی لازم برای رسیدگی به وضعیت باز داشت شدگان اعلام می کنیم. ما پیوسته از رهبران ایران خواسته ایم تمام کسانی را که ناعادلانه بازداشت شده اند آزاد کنند و به آنها اجازه دهند نزد خانواده هایشان باز گردند.

کلی همچنین نگرانی خود را از بازداشت شهر وندان خارجی در ایران ابراز داشت:«از جمله، کیان تاجبخش، یک اندیشمند آمریکایی است که ما قبلا در باره او صحبت کرده ایم، همچنین مازیار بهاری، گزارشگر نیوزویک، و یک اندیشمند فرانسوی بنام کلوتیلد رایس.»
ایان کلی بازداشت این سه نفر را « بی اساس و غیر قابل قبول» خواند. او از دولت ایران خواست تمام مسائل باقیمانده اتباع خارجی را حل کند.

آنگونه که پرزیدنت اوباما گفته است، اگر دولت ایران خواهان احترام جامعه بین المللی است، باید به حقوق مردم احترام بگذارد و به اراده و خواست آنها توجه کند. باید از طریق همفکری و جلب رضایت مردم حکومت کند، نه ارعاب آنان. این خواست مردم ایران است، و آنها سرانجام در باره اقدام دولتشان قضاوت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG