لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۲

جو بايدن: ایالات متحده حمايت از گرجستان را کاهش نخواهد داد


جو بايدن: ایالات متحده حمايت از گرجستان را کاهش نخواهد داد
جو بايدن: ایالات متحده حمايت از گرجستان را کاهش نخواهد داد

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمريکا، در سخنانی در پارلمان گرجستان، در یک جمله ساده سیاست ایالات متحده نسبت به آن کشور را روشن ساخت:
**** من از سوی آمريکا با یک پیام ساده و صریح به اینجا آمده ام: ما، ایالات متحده، در کنار شما ، در سفر بسوی یک گرجستان امن، آزادی ، دمکراتیک، و بار دیگر متحد، ایستاده ایم.

جو بایدن به تفلیس رفت تا بار دیگر به دولت و مردم گرجستان اطمینان دهد در حالی که آمريکا برای بهبود مناسبات خود با روسیه کار می کند، گرم شدن روابط بین واشنگتن و مسکو، حمایت ایالات متحده از کشور آنها را کاهش نخواهد داد. آمريکا همچنین اقدام روسیه در شناسائی استان های انشعابی آبخازیا و اوستیای جنوبی گرجستان بعنوان کشورهای مستقل را، قانونی نخواهد دانست.

جو بایدن بار دیگر از روسیه خواست به توافق صلح، که به جنگ سال پیش بین روسیه و گرجستان پایان داد کاملا پای بند بماند، و تاکید کرد که هیچ گزینه نظامی برای ادغام دوباره مناطق جدائی خواه گرجستان وجود ندارد:
**** ما آبخاریا و اوستیای جنوبی را بعنوان کشورهای مستقل برسمیت نخواهیم شناخت. ما از جهان نیز می خواهیم آنها را کشورهای مستقل نشناسد. و از روسیه می خواهیم به تعهدات بین المللی خود، که در توافقنامه آتش بس بروشنی مشخص شده است، احترام بگذارد، از جمله عقب نشینی تمام نیروها به مواضع پیش از مناقشه، و سرانجام خروج از سرزمین شما.

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمريکا تاکید کرد که گزینه نظامی برای ادغام دوباره سرزمین ها، جز یک گرجستان صلحجو و کامیاب، وجود ندارد.

ایالات متحده ، در فرصت های گوناگون، آشکارا گفته است پدیده ای بنام حوزه نفوذ روسیه را قبول ندارد. جو بایدن خطاب به قانونگزاران گرجستان گفت ایالات متحده از حق هر کشوری برای انتخاب دوستان و متحدانش حمایت می کند، و افزود: ما درک می کنیم که گرجستان آرزو دارد به ناتو ملحق شود. ما کاملا از این آرمان حمایت می کنیم. و ما به کمک به شما در رعایت معیارهایی که برای عضویت در ناتو لازم است ادامه خواهیم داد.

XS
SM
MD
LG