لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

بر شمار تلفات غیر نظامیان در افغانستان افزوده می شود


یک گزارش سازمان ملل متحد حاکی است شمار مرگ غیر نظامیان در افغانستان درنیمه نخست سال ۲۰۰۹ افزایش یافته است.

در گزارش هیات کمک سازمان ملل متحد که روز جمعه انتشار یافت گفته می شود در شش ماه اول سال جاری بیش از یک هزارغیر نظامی کشته شدند، که نزدیک به ۲۵ درصد نسبت به دوره مشابه در سال قبل بیشتر است.

گزارش می گوید ستیزه گران طالبان مسئول نزدیک به ۶۰ درصد مرگ های غیر نظامیان هستند که اکثرا از انفجار بمب های کنارجاده ای و حملات انتحاری ناشی شده است. گزارش، نیروهای افغان و بین المللی را نیز در حملات هوایی که به مرگ صدها شهروند منجر شده مسئول می داند.

گزارش اضافه می کند ستیزه گران روز بروز بیشتر در مناطق غیر نظامی مستقر می شوند تا آگاهانه تفاوت گذاشتن بین رزمندگان و غیر نظامیان را مشکل کنند. گزارش می گوید این تغییر ظاهرا «سیاست فعالی» است که با هدف وادار ساختن ارتش به پاسخ گویی در مناطقی که در آنها احتمال تلفات غیرنظامیان بالا است، اجرا می شود.

گزارش پیش بینی می کند شمار تلفات در ماه های آینده، در حالی که شورشیان به افزایش تعداد سربازان آمریکایی و انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان پاسخ می دهند، احتمالا بیشتر خواهد شد.

تلفات غیر نظامیان یک منبع عمده تنش بین دولت افغانستان و ایالات متحده بوده است.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نظامی جدی آمریکا در افغانستان، حفاظت از غیر نظامیان را ارجحیت بالایی در استراتژی جدید آمریکا دانسته و قول داده است استفاده از حملات هوایی را بشدت محدود سازد و مقررات جدیدی درباره جنگ با ستیزه گرانی که در خانه های افغان ها مخفی شده اند صادر کند.

هزاران سرباز آمریکایی، بریتانیایی و افغان در هجوم عمده ای که هدف آن از بین بردن قرارگاه های طالبان در ایالت هلمند است، شرکت دارند.

ژوئیه با کشته شدن دستکم ۴۰ سرباز آمریکایی و ۲۲ سرباز بریتانیایی، مرگبار ترین ماه برای نیروهای بین المللی در افغانستان از سال ۲۰۰۱ بوده است، یک سرباز آمریکایی که روز پنجشنبه در یک حادثه آتش مستقیم در جنوب افغانستان مجروح شد، روز جمعه درگذشت.

در رویدادی جداگانه در روز جمعه، پلیس گفت دستکم ۹ ستیزه گر و یک پلیس در جریان یک نبرد مسلحانه کشته شدند. نبرد زمانی در گرفت که طالبان به یک کاروان تدارکاتی ناتو در ایالت هرات حمله کردند.

XS
SM
MD
LG