لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

چند خبرکوتاه از مطبوعات ايران


کشته شدن ندا برنامه ريزی شده بود

روزنامه سرمايه در مقاله ای تحت عنوان «کشته شدن ندا برنامه ريزی شده بود» به اظهارات فرمانده بسيج تهران در مورد نا آرامی های پس از انتخابات اشاره کرده است.سردار عبدالله عراقی گفته است باران سنگ و کلوخ بر سر نيروهای بسيج در روز سی ام خرداد از پيش سازمان دهی شده بود. وی افزود تاکنون ۹ نفر از نيروهای بسيج به شهادت رسيده اند و برخی ديگر در وضعيت وخيمی به سر می برند.
سردار عراقی رويدادهای اخير را فتنه ای عظيم خواند که تشخيص حقايق را سخت کرد . وی با اشاره به کشته شدن ندا آقا سلطان گفت هيچ کدام از نيروهای بسيج يا انتظامی در متن حادثه حضور نداشتند و نوع فيلمبرداری قتل ايشان نشان می دهد که حادثه کاملاً برنامه ريزی شده بود.

خبر زنده بودن سه نفر از اعضای تيم ملی جودو

آفتاب يزد با اشاره به خبر زنده بودن سه نفر از اعضای تيم ملی جودو اشاره کرده که گفته می شد در حادثه سقوط هواپيمای توپولف جان باخته اند. معاون فرهنگي-اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور اين تخلف را به مديريت ناکارآمد سازمان تربيت بدنی در سطح ملی و استان نسبت داده است.

يورش سربازان و پليس ضد شورش عراق به اردوگاه اشرف

روزنامه اعتماد ، مقاله ای را به خبر يورش سربازان و پليس ضد شورش عراق به اردوگاه اشرف در استان دياله اختصاص داده است.
به نوشته اعتماد ، يک عضو هيأت رئيسه کميسيون امنيت ملی مجلس شورای اسلامی با استقبال از اين اقدام عراق خواستار تحويل اين افراد به ايران شد تا به گفته اوبه جنايات اين گروهک تروريستی رسيدگی شود.
در خبری ديگر در همين روزنامه ؛ به عکس های منتشر شده در اينترنت با عنوان هولوکاست در اوين اشاره کرده است. به نوشته اعتماد ، مدير کل زندانهای استان تهران اين مسأله را فاقد صحت خوانده است. سهراب سليمانی ؛ تأکيد کرده است در زندان اوين به جز محمد کامرانی که مننژيت داشته ؛ کس ديگری فوت نشده است.

پشت پرده برکناری وزير اطلاعات

اعتماد ملی ؛ در مقاله ای تحت عنوان «پشت پرده برکناری وزير اطلاعات» ؛ يادداشتی را که علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی احمدی نژاد در وبلاگ خود منتشر کرده مورد بررسی قرار داده است. به نوشته اين روزنامه ، يادداشتهای جوانفکر تنش در نشست هيأت وزيران در روز ۳۱ تيرماه را تأييد می کند . گفته می شود در اين جلسه احمدی نژاد به وزرايی که به تعلل رئيس دولت در تمکين به حکم حکومتی رهبری مبنی بر عزل رحيم مشايی اعتراض کرده بودند گفته است شايد شما در آينده بتوانيد به حد مشايی برسيد. گفته می شود محسنی اژه ای با ناراحتی به احمدی نژاد می گويد ما نمی خواهيم مثل مشايی شويم. اعتماد ملی می نويسد جوانفکر همچنين در اين يادداشت فاش کرده که احمدی نژاد و حلقه نزديک ياران وی از مديريتی که وزارت اطلاعات در حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری اعمال کرده ناخشنودند.

موسوی و کروبی اعلام کردند بر سر مزار کشته شدگان حضور خواهند يافت

مهدی کروبی و مير حسين موسوی، دو تن از رقبای محمود احمدی نژاد در انتخابات رياست جمهوری، اعلام کردند عصرامروز به مناسبت ِ چهلم کشته شدگان روز ٣٠ام خرداد بر سر مزار آنها حضور خواهند يافت. با رد درخواست برگزاری مراسم يادبود توسط موسوی و کروبی اعلام کردند بر سر مزار کشته شدگان حضور خواهند يافت وزارت کشور جمهوری اسلامی، دفاتر آقايان موسوی و کروبی اعلام کردند بر سر مزار کشته شدگان حضور خواهند يافت. به گزارش سهام نيوز موسوی و کروبی قصد دارند با حضور در مراسم چهلم کشته شدگان در کنار خانواده هايشان، ياد و خاطره آنها را گرامی بدارند. پيش از اين محمودعباس‌زاده مشكينی مدير كل سياسی وزارت كشور در گفتگويی با خبرگزاری فارس اعلام کرده بود: در اين ايام برای هيچ فرد و گروهی از جريانات مختلف حتی اصولگرايان مجوزی صادر نشده است. آقای مشکينی با تاکيد برانيکه تاکنون سابقه نداشته کسی برای برگزاری مجلس ترحيم از وزارت كشور مجوز تقاضا كند، افزوده بود تقضای برگزاری اجتماعات بايد يك هفته قبل از انجام، هم به صورت كتبی و هم به صورت حضوری تسليم وزارت کشور شود.
در روز شنبه ٣٠ خرداد، يک روز پس از آنکه آيت الله خامنه ای در خطبه های نماز جمعه بر حمايت خود از محمود احمدی نژاد تاکيد ورزيد و احتمال تقلب در انتخابات را نامحتمل دانست، سرکوب تظاهرکنندگان معترض به نتيجه انتخابات چندين کشته برجای گذاشت. در آن زمان منابع رسمی جمهوری اسلامی شمار کشته شدگان را ١٩ نفر اعلام کردند.

آيت الله حسينعلی منتظری : بستن بازداشتگاه کهريزک مردم را اغفال نخواهد کرد

سران جمهوری اسلامی به خاطر بدرفتاری با بازداشت شدگان اعتراضات اخير مورد انتقاد مراجع تقليد قرار گرفتند. آيت الله حسينعلی منتظری روز چهارشنبه در انتقادهای شديدی از کشته شدن چند تن از بازداشت شدگان اخير، تاکيد کرده است بستن بازداشتگاه کهريزک به گفته او مردم را اغفال نخواهد کرد. اين مرجع شيعه در نامه سرگشاده ای که در پاسخ به نامه ارسال شده توسط محمد خاتمی، مهدی کروبی، مير حسين موسوی و عده ای ديگر ازشخصيت های اجتماعی نوشته است از سران جمهوری اسلامی خواسته که تجربه حکومت شاه و ساير رژيهم های استبدادی را از ياد نبرند. آيت الله منتظری افزوده است: "مگر رژيم‏ ‏شاه با ايجاد خفقان و رعب و سرکوب آزادی خواهان و سانسور رسانه ها و زندانی و شکنجه نمودن فعالان سياسی و‏ ‏معترضين و اعتراف گيری از آنان و پرونده سازی و تبليغات دروغ توانست در مقابل موج اعتراضات و نارضايتی های ‏مردم مقاومت کند؟" در حالی که مقام های جمهوری اسلامی تاکيد دارند افراد بازداشت شده آشوبگر هستند آيت الله منتظری در بيانيه خود آنان را "عزيرانی که در زندان اسير هستند" خوانده و تاکيد کرده است اعترافاتی که با زور و شکنجه گرفته شودهيچ مبنای شرعی و قانونی ندارد.
به جز آيت الله منتظری، سه مرجع ديگر شيعيان: آيت الله اسدالله بيات زنجانی، آيت الله موسوی اردبيلی و آيت الله يوسف صانعی نيز در بيانيه هايی از نحو برخورد با تظاهرکنندگان اخير و بازداشت شدگان انتقاد کرده اند.
به گزارش رسانه های داخلی تا کنون ٤ نفر از افراد بازداشت شده در تظاهرات ِ پس از انتخابات رياست جمهوری محمود احمدی نژاد، در زندان جان خود را از دست داده اند. بر روی برخی از اجساد اين افراد آثار شکنجه ديده شده است.

دادستانی جمهوری اسلامی: محاکمه ٢٠ تن از افراد بازداشت شده برگزار خواهد شد

دادستانی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه اعلام کرد محاکمه ٢٠ تن از افراد بازداشت شده در اعتراضات اخير در چند روز آينده برگزار خواهد شد. در متن بيانيه دادستانی که ايرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی منتشر کرده، آمده است "دادگاه اولين گروه از عوامل ميدانی آشوبها ١٠ مرداد برگزار خواهد شد." در بيانيه دادستانی از جمله اتهام بازداشت شدگان: حمله به مراکز نظامی با سلاح گرم و سرد، حمله به مراکز دولتی، تخريب اموال عمومی، تهيه گزارش برای رسانه‌های بيگانه و دشمن، و توزيع شبنامه بر عليه نظام جمهوری اسلامی است. بگفته مقام ها، برخی از چهره های سرشناس اصلاح طلب که هم اکنون در بازداشت هستند در نوبت های بعدی و به اتهام فرمان و رهبری اعتراضات محاکمه خواهند شد. از سوی ديگر، روز چهارشنبه رئيس زندان اوين در گفتگويی با ايسنا از آزادی ٩٠ نفز از بازداشت شدگان در اعتراضات اخير خبر داده است.

XS
SM
MD
LG