لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

اولين خبرنگار به جمع کشته شدگان زندانيان در هفته های گذشته در ايران پيوست


سازمان گزارشگران بدون مرز که مرکز آن در شهر پاريس است با انتشاربيانيه ای اعلام کرده عليرضا افتخاری خبرنگار سابق روزنامه ابرار اقتصادی کشته شده است.

در بيانيه اين سازمان آمده است: «آقای افتخاری روزنامه نگار ٢٩ ساله در اثر ضربات باتوم بر سرش و خونريزی مغزی در تاريخ ٢٥ خرداد ماه کشته شده اما پيکرش در تاريخ ٢٢ تير ماه به خانواده اش تحويل داده شده است.»

مقامات سازمان خبرنگاران بدون مرز در بيانيه خود گفته اند: «عليرضا افتخاری اولين روزنامه نگار کشته شده در پی سرکوب اعتراضات مسالمت اميز مردم به تقلب و تخلف درانتخابات ٢٢ خرداد است.» عليرضا افتخاری از روزنامه نگاران ارشد روزنامه ابرار اقتصادی و به مدت ٥ سال و تا سال گذشته با اين روزنامه همکاری ميکرده است.

سازمان خبرنگاران بدون مرز که هدف آن حمايت از آزادی بيان و روزنامه نگاران در سراسر جهان است درپی کشته شدن عليرضا افتخاری از مقامات جمهوری اسلامی ايران قاطعانه خواسته است چگونگی قتل اين روزنامه نگارو همچنين علت آنرا اعلام کنند. اين نهاد بين المللی مدافع آزادی بيان همچنان نگرانی خود را از وضعيت سلامت ساير روزنامه نگاران زندانی در ايران که از همه حقوق خود محروم شده اند را ابراز کرده است.

مقامات سازمان خبرنگاران بدون مرز ضمن ابراز نگرانی از وضعيت جسمانی سعيد حجاريان به نقل از خانواده و نزديکان وی از اينکه آقای حجاريان در زندان شديدا مورد شکنجه قرار گرفته گفته اند که وی در خطر جدی بسر می برد.

در بيانيه اين سازمان همچنين آمده است: «مقامات جمهوری اسلامی در تاريخ ٧ مرداد خبر از آزادی تعدادی از بازداشت شدگان اخير را منتشر کردند اما نام هيچکدام از روزنامه نگاران دستگير شده در ميان فهرست زندانيان به اصطلاح آزاد شده قرار ندارد.»

پس از برگزاری انتخابات دهمين دور رياست جمهوری در ٢٢ خرداد ماه وبدنبال اعتراض مردم به تقلب در انتخابات تاکنون دست کم ٤١ روزنامه نگار در ايران زندانی شده اند. که اسامی آنها بدين قرار است: عبدالرضا تاجيک، مهسا امرآبادی، احمد زيدآبادی ،کيوان صميمی بهبهانی، بهزاد باشو، سيد خليل ميراشرفی، سميه توحيدلو ، شيوا نظر آهاری، محمد عطريانفر، سعيد حجاريان، محمد علی ابطحی، سعيد ليلاز، محمد قوچانی، ژيلا بنی يعقوب، بهمن احمدی امويی، مجتبا تهرانی، مازيار بهاری، عليرضا بهشتی پور شيرازی، اسماعيل حق پرست، مهدی زابلی، روح اله شهسوار، فريبرز سروش، عيسی سحرخيز، کامبيز نوروزی، مسعود باستانی، محمدرضا يزدان پناه، کاوه مظفري. توحيد بيگی، مجيد سعيدی، هنگامه شهيدی، سميه نصرتی و سعيد متين پور.

سازمان گزارشگران بدون مرز با اعلام اينکه شرايط زندانيان در ايران بسيار نگران کننده است و بدليل اينکه خانواده‌های آنها از حق ملاقات محروم و وکلای اين زندانيان نيز علت بازداشت موکلين خود را نمي‌دانند و از دسترسی به پرونده محروم شده‌اند شديدا ابراز نگرانی کرده است. مقامات اين سازمان «جمهوری اسلامی را بزرگترين زندان روزنامه‌نگاران در جهان خوانده که امروز به خطرناکترين زندان برای روزنامه نگاران تبديل شده است.»

XS
SM
MD
LG