لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

پليس نيجريه درگير جنگی خونين با گروههای افراط گرای اسلامی


پليس نيجريه در زمينه ناآراميهای جاری در شمال آن کشور، کانون درگيريها را مرکز ايالت بورنو اعلام کرده و می گويد، در حال حاضر دست کم ٤٠٠٠ نفر از مردم منطقه در جريان زد و خورد نيروهای امنيتی دولت با گروههای مسلمان افراطی آواره و بی خانمان شده اند.

***

سه ايالت شمالی کشور آفريقايی نيجريه از روز يکشنبه گذشته تا کنون درگير جنگی خونين ميان نيروهای دولتی آن کشور با گروههای افراط گرای اسلامی است.

بنابر گزارش خبرنگاران حاضر در منطقه جنگی، درگيريها روز يکشنبه از زمانی آغاز شد که پاسگاههای پليس ابتدا در ايالت بائوچی و سپس ايالات يوبه و بورنو به ترتيب آماج حملات نيروهای شورشی قرار گرفتند.

اين درگيريها تا آنجا ادامه يافت که نيروهای دولتی نيجريه روز سه شنبه محل اقامت محمد يوسف، روحانی تندرو و رهبر يک گروه مسلمان موسوم به «بوکو حرام» را هدف گلوله باران خود قرار دادند. گروه بوکوحرام يا «تحصيل حرام است» تحصيل به شيوه غربی در نيجريه را خلاف قواعد اسلامی مي‌داند و با فعاليت آن‌ها مخالف است.

به گفته کارکنان يکی از گروههای امدادی، در حال حاضر در جريان نا آراميها در چهار ايالت شمالی نيجريه حدود چهار هزار نفر از سکنه آواره و بی خانمان شده اند. و گرچه هنوز گزارش دقيقی از آمار تلفات جانی در دست نيست، اما به گفته پليس نيجريه، هر گونه تلفاتی تا کنون تنها به نيروهای شورشی محدود بوده است.

اومارو ياردوا، رئيس جمهوری نيجريه سه شنبه شب گذشته مؤکداً اعلام کرد که اين درگيريها صرفاً جنبه امنيتی دارند و اوضاع در حال حاضر در کنترل کامل دولت قرار دارد.

با آنکه قوانين شريعت اسلامی از سال ٢٠٠٠ ميلادی در شمال نيجريه اجرا می شود، اما برخی از گروههای تندرو اسلامی خواهان اجرای قوانين اسلامی در سراسر نيجريه هستند. و با توجه به رشد سريع ديدگاههای اسلامی در آن کشور، مسيحيان اکنون در اقليت قرار دارند.

بان کی - مون، دبير کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه گذشته در واکنش به ناآراميهای نيجريه ضمن هشدار در زمينه تداوم درگيريها، کشتار غيرنظاميان، و فقر و ويرانيهای ناشی از حملات ستيزه گرانه در شمال آن کشور را به شدت محکوم ساخت.

XS
SM
MD
LG