لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

روسیه خواهان اجرای طرح های انرژی و حمل و نقل در آسیای مرکزی است


رئیس جمهوری روسیه در جلسه ای با رؤسای جمهوری افغانستان، تاجیکستان و پاکستان، خواهان اجرای پروژه های حمل و نقل و انرژی در منطقه شده است.

دمیتری مدودیف روز پنجشنبه در پی دیدارهایی با همتایان خود در نزدیکی دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، گفت روسیه علاقه مند است به اجرای پروژه های برق آبی، گاز و نفت ، و نیز ساختن یک شبکه راه آهن کمک کند.

بحث های کنفرانس بر افزایش خشونت در افغانستان و تأثیر آن بر منطقه متمرکز بود. رهبران در بیانیه مشترکی ابراز نگرانی کردند که قاچاق مواد مخدر یکی از منابع اصلی تأمین هزینه های افراط گرانی در منطقه است.

آنها همچنین موافقت کردند علیه تروریسم، جدایی خواهی، افراط گرایی و جرایم سازمان یافته با یکدیگر همکاری کنند.

افغانستان شدت گرفتن نبرد را در حالی که نیروهای زیر فرمان آمریکا و افغان سعی دارند قرار گاه های طالبان را در پیشاپیش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آرام سازند، تجربه کرده است.

در هفته های اخیر تاجیکستان برای متوقف ساختن ستیزه گرانی که در جستجوی پناهگاه از افغانستان به آن کشور فرار می کنند، امنیت مرزی را تقویت کرده است.

روسیه بطور کلی از کوشش های بین المللی برای شکست دادن طالبان در افغانستان دور بوده است، اما اخیراً نقش مهمتری در امنیت منطقه بر عهده گرفت و موافقت کرد به آمریکا اجازه دهد تسلیحات و تدارکات دیگر را از طریق آن کشور به افغانستان حمل کند.

XS
SM
MD
LG