لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

قاضی آمریکایی حکم آزادی یک بازداشتی در زندان گوانتانامو را صادر کرد


یک قاضی آمریکائی دستور داده است یک جوان افغان که در بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو زندانی بوده است، آزاد شود.

در واشنگتن، الن هوول، قاضی بخش، به دولت دستور داد تا ۲۴اوت گزارشی در باره وضعیت محمد جواد ارائه دهد. قاضی گفت امیدوار است تا آن زمان او به کشور خود باز گشته باشد.

مقامات آمریکایی در این باره که آیا جواد در ایالات متحده محاکمه شود یا او را به افغانستان بفرستند، سرگرم بحث بوده اند.

جواد در سال ۲۰۰۲در افغانستان، باتهام پرتاب نارنجکی که دو سرباز امریکایی و مترجم آنها را مجروح کرد، دستگیر شد. او بعدا در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفت و به گوانتانامو فرستاده شد.

دولت اوباما گفته است آماده است به جواد اجازه دهد باز گردد، اما وکلای دولت گفته اند در این باره که امکان وارد آوردن یک اتهام جزایی علیه او وجود دارد یانه، تحقیق می کنند.

دادستان های فدرال گفته اند جواد دیگر بعنوان یک زندانی زمان جنگ نگهداری نخواهد شد. یک قاضی نظامی دستور داده بود اعترافات گرفته شده از او نادیده گرفته شود و گفت اینکار زیر شکنجه، و زمانی که جواد در بازداشت مقامات افغانستان بود، صورت گرفت .

وکلای جواد می گویند او هنگام دستگیری ۱۲ ساله بود، در حالی که پنتاگون می گوید آزمایش های پزشکی نشان می دهد او حدود ۱٧سال داشت.

پرزیدنت اوباما اعلام کرده است قصد دارد زندان گوانتانامو را تا ماه ژانویه ببندد، و ایالات متحده در جستجوی آن است برای حدود ۵۰ بازداشتی که تصمیم گرفته است مجازات نکند، جائی در کشورهای دیگر پیدا کند.

XS
SM
MD
LG