لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

رییس جمهوری موقت هندوارس خواهان ادامه مذاکره برای حل بحران رهبری کشور است


میانجی بحران سیاسی در هندوراس می گوید روبرتو میچلتی، رییس جمهوری موقت علاقه مند است مذاکرات بیشتری برای پایان دادن به به بن بست یک ماهه در رهبری کشور انجام شود.

اسکار آریاس رییس جمهوری کاستاریکا می گوید میچلتی از او در خواست کرده است برای کمک به افزایش حمایت سیاسی بمنظور یافتن یک راه حل، نماینده ای به هندوراس بفرستد. او می گوید میچلتی "انریکه ایگلسیاس"، رییس سایق بانک توسعه قاره آمریکا را برای این پست پیشنهاد کرده است.

گزارش های خبری بنقل از یک منبع نزدیک به دولت موقت حاکی است که میچلتی گفته است آماده است از طرحی که به مانوئل زلایا رییس جمهوری معزول اجازه خواهد داد تحت شرایطی بقدرت باز گردد، حمایت کند.

ارتش هنوندوراس زلایا را روز ۲۸ژوئن از کشور بیرون راند و گفت او بطورغیر قانونی سعی کرد قانون اساسی را تغییر دهد، تا دوره ریاست جمهوری اش را تمدید کند. کوشش های زلایا برای بازگشت به هوندوراس تاکنون بی نتیجه بوده است.

طرح پیشنهاد می کند زلایا دوره ریاست جمهوری خود را که در ماه ژانویه منقضی می شود تمام کند، از هر کوششی برای تغییر قانون اساسی دست بردارد و با یک دولت ائتلافی موافقت کند.

دولت غیر رسمی قبلا تهدید کرده است زلایا را ، که در حال حاضر در نیکاراگوئه بسر می برد، در صورت بازگشت دستگیر کند.

هیچ کشوری دولت موقت هوندوراس را برسمیت نشناخته است و بسیاری، از جمله ایالات متحده، خواسته اند زلایا در مقامش ابقا شود و نظام دمکراتیک دوباره در کشور برقرار گردد.

XS
SM
MD
LG