لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

ده ها تن در بهشت زهرای تهران بازداشت شدند


جنبش اپوزیسیون ایران، روز پنجشنبه به مناسبت مراسم چهلم ندا آقاسلطان، در آنچه که آن را «یادبود خاموش» نامید، یاد قربانیان ناآرامی های اخیر را گرامی داشت.

ادوارد یرانیان گزارشگر صدای آمریکا در قاهره گزارش می دهد:

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بار دیگر گردهمایی اپوزیسیون و مردمی در بهشت زهرای تهران را سرکوب کردند. این گردهمایی به مناسبت چهلم ندا آقاسلطان، یکی از جان باختگان ناآرامی های اخیر برگزار شد و در آن شرکت کنندگان یاد تمامی قربانیان این حوادث در چندهفته گذشته را گرامی داشتند.

شاهدان عینی می گویند پلیس و نیروهای بسیج با باتون به شرکت کنندگان در بهشت زهرا حمله و ده ها تن را بازداشت کردند.

ویدئویی که در صفحه فیسبوک میرحسین موسوی رهبر معترضین قرار داده شده، نشان دهنده حضور صدها تظاهرکننده است که دستان خود را با علامت پیروزی «وی» بالاگرفته اند و در حالی که با پلیس ضدشورش جمهوری اسلامی مواجه شده اند، فریاد « یا حسین، میر حسین» سرداده اند.

این گزارش در ادامه به نقل از یک شاهد عینی می نویسد که میرحسین موسوی نیز در گردهمایی حاضر شد اما توسط نیروهای دولتی به اتومبیلش بازگردانده شد.

یک شاهد دیگر می گوید نیروهای پلیس به دنبال جوانانی می دویدند که شعار «مرگ بر دیکتاتور» سرداده بودند، همزمان شماری دیگر از مردم معترض به سوی نیروهای انتظامی گل پرتاب می کردند و خواستار حمایت آنان بودند.

تلویزیون العربیه اعلام کرد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی هنگام ورود مهدی کروبی به مراسم، به اتومبیل این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نیز حمله ور شدند.

بنا به گزارش یک رادیو فارسی زبان در لس آنجلس، آقای کروبی به حامیانش گفت به سوی مصلای تهران، که مراسم سوگواری چهلم قربانیان درگیری های اخیر قرار بود در آنجا برگزار شود بروند.

آقایان موسوی و کروبی در وبسایت های خود مردم و حامیانشان را ترغیب کردند که «یابود خاموش» را طبق برنامه قبلی اجرا کنند، هرچند وزارت کشور جمهوری اسلامی برای این گردهمایی مجوز صادر نکرد.

حامیان رهبرای اپوزیسیون، همچنین موزیک- ویدئویی را در صفحه فیسبوک آقای موسوی منتشر کرده اند که یاد کشته شدگان حوادث خونین و مرگبار اخیر میان مردم و نیروهای پلیس و بسیج را گرامی می دارد. این ویدئو تظاهرکنندگان آغشته به خونی را نشان می دهد که هدف شلیک گلوله نیروهای مسلح دولتی قرار گرفته اند.

در این میان، تلویزیون جمهوری اسلامی ایران با نادیده گرفتن وقایع مرگبار اخیر، از برگزاری مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد در سمت ریاست جمهوری در تاریخ ۱۲ مرداد خبر می دهند.

طبق اعلام مراجع دولتی جمهوری اسلامی ایران، احمدی نژاد ۶۴ درصد آرای انتخاباتی را کسب کرده است. نتایج انتخابات موجب خشم بسیاری از مردم ایران شد و آنان برای نشان دادن اعتراض خود به این اعلام، به خیابان ها ریختند. بسیاری از چهره های معترض از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی معتقدند در انتخابات تقلبی گسترده صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG