لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

سازمان ملل متحد عملیات خود در بلوچستان پاکستان را محدود می کند


سازمان ملل متحد می گوید عملیات خود در استان بلوچستان پاکستان را محدود کرده است. این اقدام پس از دریافت تهدید از جانب جدایی خواهانی صورت گرفته که در اوایل سال جاری میلادی یک امداد گر را ربودند.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد این سازمان به دلیل نگرانی درباره تأمین امنیت، برخی از دفاتر خود در منطقه را می بندد. جبهه متحده آزادیبخش بلوچ، در اوائل ژوئیه، حدود یک ماه پیش هشدار داد اگر کارمندان سازمان ملل متحد از منطقه خارج نشوند، آنان را هدف خواهد داد.

جدایی خواهان بلوچ مسئولیت ربودن رئیس عملیات کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد را در ماه فوریه بر عهده گرفتند. این گروه او را به مرگ تهدید کردند، اما سرانجام در ماه آوریل، فروردین ماه، آزادش ساختند.

جبهه متحده آزدایبخش بلوچ برای خودمختاری بیشتر و دریافت سهم بزرگتری از منابع طبیعی منطقه می جنگد.

روز چهارشنبه، مقامات ایالات متحده آمریکا جامعه بین المللی را تشویق کردند میزان کمک به حدود دو تا ۳ میلیون پاکستانی را که در جریان حمله ارتش علیه ستیزه گران طالبان آواره شدند، افزایش دهد.

اریک شوارتز، مدیر کل وزارت خارجه در امور جمعیت، آوارگان و مهاجرت، گفت چالش فوری به وجود آوردن شرایطی است که مردم بتوانند داوطلبانه باز گردند.

یک مقام آرتش آمریکایی توسعه بین المللی گفت واشنگتن بیشتر کمک های خارجی برای آوارگان را تامین می کند، و تا کنون بیش از ۳۲۰ میلیون دلار تعهد کرده است.

مقامات آمریکایی تأکید کردند که نقش بقیه جهان در تأمین نیازهای انسانی در پاکستان و پیشبرد ثبات در کشور نیز مهم است.
دولت پاکستان می گوید برای کوشش های بازسازی و نوسازی در منطقه به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG