لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار از کمک مالی را که پیشتر برای حمایت از مناطق فلسطینی وعده داده بود پرداخت کرد


آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار از کمک مالی را که پیشتر برای حمایت از مناطق فلسطینی وعده داده بود پرداخت کرد
آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار از کمک مالی را که پیشتر برای حمایت از مناطق فلسطینی وعده داده بود پرداخت کرد

در کنفرانس کمک به منطقه فلسطینی در شرم الشیخ که در تاریخ ۲ مارس، نیمه اول اسفند گذشته، ایالات متحده آمریکا برای تأمین نیازهای فوری فلسطینیان در کرانه غربی و نوار غزه و نیز، پشتیبانی از برنامه دراز مدت خود برای تقویت شرایطی که درآن یک کشور فلسطینی بتواند شکل بگیرد، ۹۰۰ میلیون دلار تعهد کرد. تمامی این مبلغ از اولویت های اقتصادی و نهادی تشکیلات خود گردان فلسطینی، تحت رهبری محمود عباس رئیس این تشکیلات و سلام فیاض نخست وزیر آن حمایت می کند.

هفته پیش، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا تحویل بخش عمده ای از این تعهد را اعلام کرد. خانم کلینتون گفت:«خوشحالم اعلام کنم که ایالت متحده ۲۰۰ میلیون دلار برای حمایت مستقیم از تشکیلات خود گردان حواله کرده است. این حواله، بخشی مهم از مجموعه کمکی است که من آن را در شرم الشیخ اعلام کردم.»

خانم کلینتون گفت در دوسال گذشته، تشکیلات خود گران فلسطینی گام های بلندی بسوی بهبود امنیت، اصلاحات اقتصادی بنیادین و مدیریت مالی محتاطانه برداشته و شالوده یک دولت مسئول، شفاف و پاسخگو را پی ریزی کرده است. به این دلیل است که ایالات متحده در حمایت از تشکیلات خود گردان، تردیدی ندارد. وزیر خارجه آمریکا افزود:« توانایی ایالات متحده برای حمایت مستقیم از تشکیلات خود گردان فلسطینی، نشانه ای از حمایت دو حزبی از کوشش برای برقراری صلح در خاورمیانه، ونیز برای اصلاحاتی است که تشکیلات خود گردان بر عهده گرفته است.»

ایالات متحده با تقویت تشکیلات خود گردان فلسطینی و توانایی آن برای تأمین نیازهای مردم، امیدوار است شرایطی بوجود آورد که در آن تأسیس یک کشور فلسطینی، کاملاً ممکن شود. خانم کلینتون گفت آنچه مهم است، آینده مردم فلسطینی، امنیت آینده اسرائیل، و نیز ثبات تمامی منطقه است:« بنابراین، اینها هدف هایی است که ما می خواهیم عملی شود: یک توافق فراگیر صلح اعراب و اسرائیل و یک راه حل دو کشوری. امید ما این است این حمایت، شرایط را به سویی پیش ببرد که در آن یک کشور فلسطینی بتواند بوجود آید.»

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایالات متحده شریک مردم فلسطینی برای صلح، کامیابی و امنیت بوده است، و همیشه نیز چنین خواهد بود.

XS
SM
MD
LG