لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

طالبان مردم افغانستان را به تحریم انتخابات ریاست جمهوری فراخوانده اند


طالبان در افغانستان می گویند قصد دارند انتخابات ریاست جمهوری را برهم بزنند، و افغان ها را به تحریم انتخابات و حمله به خارجیان فراخوانده اند.

طالبان در یک بیانیه اینترنتی، رأی گیری در ۲۰ اوت، ۲۹ مرداد را یک «روند آمریکایی» برای تفرقه انداختن میان مردم افغانستان می نامند و می گویند افغان ها بجای رفتن به «مراکز انتخابات جعلی» باید به «سنگرهای جهادی» بروند و کشورشان را از «مهاجمین» آزاد کنند.

طالبان از رزمندگان خود می خواهند به عملیاتی علیه «مراکز دشمن» دست بزنند و با بستن راه ها از رفتن مردم به حوزه های رای گیری جلوگیری کنند.

بیانیه دو روز پس از آن منتشر می شود که مردان مسلح به کاروان اتومبیل های حامل مدیر کمپین انتخباتی عبدالهگ عبدالهد کاندیدای ریاست جمهوری و همراهان او شبیخون زدند که در جریان آن محمد قاسم فهیم، یکی از یاران انتخاباتی حامد کرزی رئیس جمهوری از حمله شورشیان طالبان در روز یکشنبه جان بدر برد.

در اوایل هفته جاری، مقامات افغان اعلام کردند برای برقراری آتش بس پیش از انتخابات با اعضای محلی طالبان در ایالت بغمان به توافق رسیده اند. با این حال، ستتیزه گران گفتند ترک مخاصمه ای در کار نیست.

هزاران تکاور دریایی آمریکا، همراه با سربازان بریتانیایی و افغان، برای حفاظت از مردم در پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری، به هجوم عمده ای علیه طالبان در ایالت هلمند دست زده اند.

در این میان، در خشونت های روز پنجشنبه، وزارت دفاع افغانستان گفت در انفجار یک بمب کنار جاده ای در هلمند، چهار سرباز افغان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG