لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

پاییز امسال، اجرای کنسرتی بر اساس فیلم های جنگ ستارگان


به زودی کنسرتی از روی فیلم ماجراجویانه و فانتری علمی «جنگ ستارگان» به همراه یک ارکستر سمفونی عظیم، پرده های بزرگ نمایش فیلم و موزه کوچکی برای نمایش اشیا مربوط به این فیلم و قهرمانان خیالی آن تور جهانی خود را آغاز خواهد کرد.

«جنگ های ستاره ای» که در زبان فارسی به «جنگ ستارگان» معروف است، سری شش گانه فیلم هایی است که به شیوه «اپرای فضایی» توسط کارگردان، فیلمنامه نویس وتهیه کننده سرشناس هالیوود، جورج لوکاس در طول بیش از ۳۰ سال گذشته ساخته شده است.

حماسه جنگ ستارگان، یکی از تاثیر گذارترین فیلم‌های ساخته شده در این ژانر به حساب می‌آید. کتاب و کمیک‌های بسیاری بر اساس این مجموعه نوشته شده‌ است، بازی‌های کامپیوتری، انیمیشین‌های تلویزیونی، کارت‌های بازی، کارت‌های تجاری و بسیاری محصولات تجاری دیگر نیز با الهام از این مجموعه ساخته شده‌اند. علاوه بر این صدها فن‌فیکشن نیز بر اساس داستان اصلی نوشته شده که خیلی از آنها از نظر ادبی در حد قابل قبولی قرار دارند.

بسیاری از منتقدان سینمایی، جنگ ستارگان را «کهکشانی پرسود برای سینما، فناوری و تجارت» خوانده اند اما نتوانسته اند منکر تاثیراتی که این فیلم درصحنه فیلمسازی هالیوود و جهان گذاشته است شوند. بنا بر گفته جورج لوکاس به مجله واریته چاپ هالیوود، «فکر این مجموعه در سال ۱۹۷۴ با دست نوشته های روی چند برگ کاغذ آغاز شد» اما این فیلم یک سال بعد به صورت بزرگ ترین شهاب در آسمان هالیوود درخشید.

کنسرت جنگ ستارگان که منتقدین آن را یک رویداد چند رسانه ای نیز خوانده اند، شامل موسیقی متن هر شش فیلم از «تهدید شبح» تا «بازگشت جدای» است که تماما توسط جان ویلیامز ساخته شده است و او با همکاری جورج لوکاس موسیقی مناسب را با صحنه های مختلف این فیلم ها هماهنگ کرده است.

جورج لوکاس در یک بیانیه که در مورد این کنسرت تازه منتشر کرده است می گوید: «ما صحنه های کلیدی هر یک از این شش فیلم را به هم متصل کرده ایم و تمام تصاویری که با این تم ها همخوانی دارند را برگزیده ایم تا تماشاگر بتواند به خوبی دریابد که این موسیقی چگونه در نمایش تصاویر به کار گرفته شده است.»

لوکاس در ادامه می گوید: «کل موسیقی که دراین کنسرت ها اجرا خواهد شد، شهادتی است بر استعداد و خلاقیت جان ویلیام، سازنده آن و قدرت ابتکاری که او برای بیان احساسی فیلم از راه موسیقی به کار گرفته است.»

آنتونی دانیلز، بازیگری که در سری فیلم های جنگ ستارگان نقش رباتی به نام «سی۳ پو» را بازی کرده است در این کنسرت ها نقش راوی تصاویری که بر روی پرده های عظیم الجثه به نمایش گذاشته خواهد شد را ایفا می کند و این روایتگری همانجا روی صحنه و به طور زنده انجام خواهد گرفت.

در این کنسرت مونتاژی از برخی از صحنه های دیده نشده فیلم جنگ ستارگان که در استودیوی «لوکاس فیلم» تهیه شده برای نخستین بار به نمایش درمی آید. هم چنین درنمایشگاه جنبی که به همراه این کنسرت گشوده خواهد شد لباس های مرشدان جدای و هم چنین ماسک ها و وسایل تزیینی که در فیلم های جنگ ستارگان از آن ها استفاده شده به تماشا گذاشه خواهد شد.

تور جهانی کنسرت جنگ ستارگان از شهر آناهایم در جنوب لس آنجلس در روز اول اکتبر آغاز خواهد شد و تا پایان سال ۲۰۰۹ در بیش از ۴۰ شهر مختلف ایالات متحده آمریکا و کانادا اجرا خواهد شد. تهیه کنندگان امیدوارند این کنسرت را از اوایل سال آینده در شهرهای مختلف اروپا به نمایش درآورند و از هم اکنون احتمال می رود بلیت های این کنسرت ها که از اول ماه اوت به فروش گذاشته خواهد شد نایاب شود.

کنسرت جنگ ستارگان به مدت چهار سال در دست تهیه بوده است و در ماه آوریل گذشته برای نخستین بار تحت عنوان «جنگ ستارگان، سیاحتی موزیکال» به صورت آزمایشی در لندن به نمایش درآمده است.

XS
SM
MD
LG