لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

دفتر ملی ثبت آثار صوتی ،انتخاب چند فقره صدا وموسیقی تازه را جشن می گیرد


آثار صوتی متفاوتی از صدای تک زدن نوعی دارکوب عاج منقار، تا نخستین ضبط صدای تئاتر موزیکال « داستان وست ساید» و نسخه ای از اولین آلبوم گروه «هو» جزو ۲۵ فقره از تازه ترین صداهایی هستند که در دفتر ملی ثبت آثارصوتی ایالات متحده آمریکا نگهداری خواهند شد.

پیت تاونزند، نوازنده گیتار گروه بریتانیایی «هو» هنگامی که به همراه راجر دالتری خواننده این گروه، جان انتویستل ،نوازنده گیتار باس و نوازنده جاز، کیث مون نخستین آلبوم خود به نام «مای جنریشن» را به بازار داد فقط ۱۹ سال داشت.

این گروه با همین آلبوم یک شبه ره صد ساله پیمود و اعضای آن نیز تبدیل به ستارگان درخشان صحنه موسیقی راک اندرول آن زمان شدند.

پیت تاونزند سازنده ترانه « مای جنریشن» این نخستین آلبوم گروه بود که در انگلستان در سال ۱۹۶۵ با همین نام منتشر شد و چهار ماه پس از آن یک بار دیگر تحت عنوان تازه « گروه هو مای جنریشن را می خواند» در ایالات متحده آمریکا انتشار یافت.

اقلام تازه ای که به آرشیو مهم و گسترده دفتر ملی ثبت آثار صوتی اضافه شده توسط رئیس کتابخانه کنگره که به کتابدار کتابخانه نیز معروف است انتخاب می شود. در گزینش اخیرآثاری از میان طیف گسترده ای از نمونه های مختلف موسیقی از «پانک راک » و «هوی متال» گروه هو گرفته تا یکی از برجسته ترین قطعات بلوزخوانی جان لی هوکر به نام «بوگی چیلن» گنجانده شده است.

کتابخانه ملی ایالات متحده آمریکا که دفتر ملی ثبت آثار صوتی تنها بخش کوچکی از آن محسوب می شود، بازوی تحقیقاتی کنگره ایالت متحده و بزرگ ترین کتابخانه جهان است که در شهر واشنگتن دی سی قرار دارد.

این کتابخانه با دارا بودن بیش از ۱۳۴ میلیون نسخه در رده دوم جهان از نظر تعداد منابع است و احتیاج به ۸۰۰ کیلومتر قفسه جهت ذخیره سازی کلکسیون خود دارد. در این کتابخانه بیش از ۳۰ میلیون کتاب و اسناد چاپ شده به ۴۷۰ زبان مختلف جهان نگهداری می شود. گنجینه کتب فارسی این کتابخانه حاوی کتب ارزشمندی ازجمله نسخه های خطی اسکندرنامه نظامی گنجوی و شاهنامه فردوسی است.

گیتاریست جان لی هوکر که زاده کلارکزدیل در ایالت میسی سی پی است کوچک ترین فرزند پس از یازده برادر و خواهر بود که در پانزده سالگی خانه خود را ترک کرد و در شهر ممفیس در ایالت تنسی به عنوان نوازنده گیتار در تماشاخانه ای در بیل استریت آغاز به کار کرد. او در سال ۱۹۴۸ به شهر دیترویت در میشیگان نقل مکان کرد و سپس به کاردر یک کارخانه خودروسازی پرداخت در حالی که شب ها را به نواختن موسیقی در کلوپ های بلوز اشتغال داشت.

نخستین تک آهنگ جان لی هوکر به نام «بوگی چیلن» توسط شرکت صفحه پرکنی « مدرن رکوردز» انتشار یافت. ترانه ای که انگیزه ساختن آن ، تماشای وقایع و صداهای پیرامون این هنرمند در کلوب ها شبانه بلوز و جاز در قلب شهر صنعتی دیترویت بوده است.

دفتر ملی ثبت آثار صوتی آمریکا، یکی از آثار برجسته «اتا جیمز» خواننده معروف بلوزبه نام « بالاخره» را نیز در میان گزینش های خود جای داده است . در میان این آثار تازه به ثبت رسیده، هم چنین، قطعاتی از خواننده موسیقی فولکلور آمریکا جورج جونز، خواننده اپرا مارین اندرسون که در سال ۱۹۳۹ در تالاراپرای شهر نیویوک به نام «لینکلن سنتر» برنامه اجرا کرده است، خوانندگان بلوگراس، برادران استنلی، خواننده جاز و سامبای پرتغالی تبار اهل برزیل « کارمن میراندا» و پیانیست مشهور، مری لو ویلیامز نیز آثاری به چشم می خورد.

از گروه سه نفر « کینگستون »، فرانک پروفیت بانجو نواز آمریکایی و سه خواهر خواننده به نام «خواهران اندرو» که از سبک و شیوه خاصی از همصدایی و همخوانی استفاده می کنند نیز نمونه کارهایی در آرشیو دفتر ثبت آثار صوتی کنونی قرار گرفته است.

از صداهای غیرموزیکال ثبت شده اخیر در دفتر ملی ثبت آثار صوتی باید از صدای «وینستون چرچیل» چهره تاریخی و نخست وزیر پیشین بریتانیا نام برد که سخنرانی مهم او به نام «تارو پود صلح» برای ثبت انتخاب شده است. یکی از اشعار «دیلان تاماس»، شاعر برجسته و یک آلبوم کمدی استندآپ کار مشترکی از مل بروکز وکارل راینر، دو تن از کمدین ها و فیلمسازان مهم هالیوود و صدایی که از یک دارکوب کمیاب به نام «عاج منقار» که در سال ۱۹۳۵ میلادی ضبط شده از دیگر آثاری هستند که برای نگاهداری در این آرشیو انتخاب شده اند.

اقلام اضافه شده امسال تعداد اصوات ضبط شده اداره ثبت ملی را به ۲۷۵ عدد می رساند. این آثار صوتی ابتدا توسط اعضای کتابخانه به عنوان نامزدهای گزینش برای نگهداری در آرشیو انتخاب می شوند و سپس توسط یک پانل چند نفره از موسیقی دان ها، کارشناسان صوتی و تاریخ شناسانی که عضو هیئت مدیره حفظ آثار ضبطی ایالات متحده آمریکا هستند برای حفظ و نگهداری به کتابخانه کنگره فرستاده می شوند.

XS
SM
MD
LG