لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۸

آمریکا گزارش تلفات در اردوگاه اشرف را «ناراحت کننده» دانست


وزارت امور خارجه آمریکا گزارش ها مبنی بر وارد آمدن تلفات به اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در اردوگاه اشرف را " ناراحت کننده" نامیده است.

یک سخنگو روز چهارشنبه گفت مقامات عراقی کتبا به ایالات متحده اطمینان داده بودند که هر اقدام دولت در اردوگاه انسانی خواهد بود و عراق ساکنان آنرا به کشوری که می ترسند در آنجا با خطر روبرو شوند، منتقل نخواهد کرد.

اما، مقامات دولت عراق این گزارش را که نیروهای امنیتی تبعیدیان ایرانی را در جریان بدست گرفتن کنترل اردوگاه آنها در شمال بغداد کشتند، تکذیب می کنند.

با این حال، ساکنان اردوگاه اشرف، که چند هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن سکونت دارند، می گویند پلیس عراق دست کم هفت تن را کشت.

شاهدان گفتند در حمله نیروهای امنیتی و پلیس حد اقل ۴۰۰نفر مجروح شدند. ساکنان ویدیو هایی از مجروحین و عکس های افرادی را با جراحات آشکار گلوله منتشر کرده اند، اما اصالت این شواهد تایید نشده است.

مقامات عراقی پس از بدست گرفتن کنترل امنیت در اطراف اردوگاه از نیروهای آمریکایی در ماه ژانویه، آنراخواهند بست.

ژنرال ری اودیرنو، فرمانده ارشد نظامی آمریکا در عراق گفت دولت پیشاپیش مقامات آمریکایی را از طرح های خود برای حمله به اردوگاه اشرف آگاه نکرده بود.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز سه شنبه گفت ایالات متحده سعی دارد مسلم سازد که عراق به حرف خود در رفتار انسانی با ساکنان اردوگاه پای بند است.

در این میان، مریم رجوی رییس شورای ملی مقاومت، که سازمان مجاهدین خلق بخشی از آن است، در نامه ای به پرزیدنت اوباما از او خواست به متوقف ساختن حملات نیروهای عراقی به اردوگاه کمک کند.

در واشنگتن، بنا به اطلاعیه کمیته ساکنان اردوگاه اشرف ، خانواده ها و دوستان آنها ، از ساعت ۱۰بامداد چهارشنبه یک اعتصاب غذا را در برابر کاخ سفید آغاز کرده اند.

XS
SM
MD
LG